مجله دلتا

علائم گودي كمر چيست؟


حال ستون فقرات شما چطور است؟ با گودي كمر خود چه مي‌كنيد؟ آيا مي‌دانستيد كه اضافه وزن و چاقي باعث گودي كمر مي‌شود؟ با مجله دلتا همراه باشيد.

علائم گودي كمر

گودي كمر! يك انحناي باريك در مسير ستون فقرات شما است كه شايد خودتان هم از آن خبر نداشته باشيد. قطعا يك كمر باريك و لاغر بسيار زيباتر از يك كمر گود و فرو رفته است! چرا قوز مي‌كنيد؟ اصلا چرا درست نمي‌نشينيد؟ آيا مي‌دانستيد كه چاقي باعث مي‌شود تا كمر گود تري داشته باشيد؟ علائم گودي كمر چيست؟ درمان گودي كمر چگونه است؟ با مجله دلتا همراه باشيد.

علائم گودي كمر

گودي كمر چيست

گودي كمر همان قوس و فرو رفتگي ستون فقرات است كه در بيشتر مواقع باعث كمر درد مي‌شود و ممكن است در هر سني و براي هر فردي حتي كودكان ايجاد شود. اين مشكل به طور معمول، در ستون فقرات رخ مي‌دهد اما ممكن است كه مهره هاي گردن را هم درگير كند.

كدام بيماري ها باعث گودي كمر مي‌شوند؟ 

بسياري از بيماري ها مي‌توانند به صورت سلسله‌وار بر گودي كمر اثر بگذارند و انسجام ستون فقرات را به هم بزنند؛ برخي از اين علل و بيماري هاي شايع: كايفوز، چاقي و پوكي استخوان است.

التهاب ديسك

اين نوع التهاب معمولا بين مهره ها اتفاق مي‌افتد و ممكن است بسيار دردناك باشد و باعث كمر درد شود.

چاقي

قطعا اضافه وزن اول از همه به پا ها و ستون فقرات فشار مي‌آورد؛ چاقي ممكن است باعث خم شدن افراد به سمت عقب شود و اين وضعيت تعادل بدن را به هم مي‌زند.

پوكي استخوان

اين مسئله يك بيماري تراكم استخواني است كه ممكن است باعث شل شدن استخوان ها شود و در نتيجه انسجام ستون فقرات را به هم بزند؛ دقيقا همينجا است كه لبنيات و شير به داد ما مي‌رسد؛ بنابراين، يك رژيم غذايي سالم مي‌تواند علاوه بر تراكم استخوان ها از كمر درد و مشكلات ستون فقرات و بيماري هاي مربوط به آن هم جلوگيري كند.

علت گودي كمر

چرا كمر ما گود مي‌شود؟ تغذيه، ورزش و حتي طرز نشستن ما مي‌تواند به ستون فقرات و مهره هاي آن فشار بياورد و گودي كمر ايجاد كند؛ بياييد اين علت ها را با هم بررسي كنيم.

اسپونديلوليستيس

يك بيماري ستون فقرات است كه در آن يكي از مهره هاي كمر به سمت استخوان پايين كمر مي‌رود. اين بيماري به طور معمول با جراحي قابل درمان است.

آكوندروپلازي

يك بيماري استخواني است كه كوتوله ها را كوتوله تر كرده است كه قطعا يكي از علت هاي شايع گودي كمر است.

پوكي استخوان

اين بيماري استخواني نه تنها باعث گودي كمر مي‌شود بلكه تراكم استخوان ها را از بين مي‌برد و خطر شكستگي آن ها را بيشتر مي‌كند.

استئوساركوم

يك سرطان استخواني است كه در نزديكي زانو، بازو و شانه ايجاد مي‌شود؛ قطعا اين آسيب ديدگي استخواني مي‌تواند باعث فشار روي مهره ها و در نتيجه گودي كمر شود.

چاقي

بگذاريد از عامل آخر گودي كمر يعني چاقي بيشتر بگوييم كه البته اين عارضه با بيماري هاي ديگر مثل ديابت هم ارتباط دارد. قطعا اضافه وزن باعث مي‌شود كه به مهره ها و استخوان هاي بدن فشار بيشتري وارد شود. همچنين چاقي باعث ابتلا به انواع مختلف سرطان و بيماري هاي قلبي- عروقي مي‌شود.

انواع گودي كمر

اين بيماري كه ستون فقرات، مهره هاي گردن و … را درگير مي‌كند؛ مثل ديگر بيماري ها انواع مختلفي دارد:

گودي پايين كمر

اين نوع از گودي كمر در پايين ستون فقرات ايجاد مي‌شود و رايج ترين نوع آن است.

گودي مهره هاي گردني

همانطور كه گفتيم، اگر كمر شما و مهره هاي آن گود شده باشد، نه تنها استخوان ها و ستون فقرات بلكه مهره هاي گردن شما را هم تحت تأثير قرار مي‌دهد؛ اين يعني ممكن است مهره هاي گردن هم گود شوند.

درمان گودي كمر

علائم گودي كمر

درد ماهيچه‌اي از رايج ترين علائم گودي كمر است. درواقع، هنگامي كه مهره هاي ستون فقرات شما به طرز عجيب و غير عادي و به هر دليلي خم مي‌شوند، ماهيچه هاي آن به اين طرف و آن طرف كشيده مي‌شوند و انبساط و انقباض عضلاني ايجاد مي‌شود. اين مسئله گودي كمر را تشديد مي‌كند؛ علائم شايع اين بيماري چه هستند؟ بياييد با هم بررسي كنيم:

گودي كمر در چه كساني بيشتر اتفاق مي‌افتد؟

اين بيماري قطعا در زيبايي ستون فقرات شما تأثير‌ گذار است و البته فقط گريبان كارمندان پشت ميز نشين يا سالمندان را نمي‌گيرد. آيا مي‌دانستيد كه خانم هاي باردار و كودكان هم به اين بيماري مبتلا مي‌شوند؟

گودي كمر در كودكان

اين مسئله در كودكان بدون هيچ دليل خاص اتفاق مي‌افتد. معمولا اين بيماري در كودكان زماني ايجاد مي‌شود كه ماهيچه هاي دور باسن كودك ضعيف يا سفت مي‌شوند. البته اين مسئله در كودكان جاي نگراني ندارد؛ چون گودي كمر در آن ها با افزايش سن و ميزان رشد استخوان ها قابل اصلاح است.

گودي كمر در خانم هاي باردار

دوران حاملگي، اضافه وزن و سنگيني ناشي از آن يك دوره بسيار سخت براي خانم ها است كه در اين دوران بسياري از خانم ها از درد كمر رنج مي‌برند. مطالعات دانشمندان نشان مي‌دهد كه گودي كمر در خانم هاي حامله به دليل مركز ثقل ستون فقرات اتفاق مي‌افتد كه البته اين درد در ناحيه كمر، شكم و حتي باسن و پا ها به دليل تغيير جريان خون در بدن ايجاد مي‌شود.

درمان گودي كمر

اگر گودي كمر شما خفيف باشد، اصلا نياز به درمان پزشكي خاصي نداريد؛ پس همه چيز به وضعيت مهره ها و ستون فقرات شما بستگي دارد. البته راهكار هاي درماني مختلفي براي كنترل اين بيماري وجود دارد؛ از مصرف دارو گرفته تا ورزش كردن و انجام حركات اصلاحي.

 • كاهش درد و تورم با مصرف دارو هاي خاص
 • درمان فيزيكي عضلات
 • تقويت ماهيچه ها
 • كاهش وزن
 • در موارد شديد تر جراحي هاي خاص
 • تقويت تراكم استخوان ها با رژيم غذايي مناسب و مصرف ويتامين d
 • ورزش كردن و انجام حركات اصلاحي

گودي كمر

تمرين هاي ورزشي مناسب براي گودي كمر 

قطعا تغذيه مناسب در كنار ورزش كردن، دوست ستون فقرات شما است اما سؤال اينجا است كه چه حركات ورزشي مي‌تواند به اين مسئله كمك كنند؟

 • بالا انداختن شانه ها
 • كج كردن گردن
 • يوگا به خصوص اجراي حالت گربه و پل
 • بالا بردن پاها
 • انجام شيب لگن با توپ

شايد اولين كاري كه بعد از خواندن اين مطلب انجام مي‌دهيد، اين باشد كه كمر خود را راست نگه داريد يا اينكه با يك چكاپ ساده مطمأن شويد كه گودي كمر داريد يا خير! نگران نباشيد؛ پزشك سلامت يعني مجله دلتا هميشه و در همه جا با شما همراه است؛ سلامتي شما آرزوي هميشگي ما است.


برچسب: بيماري، تغذيه، سلامتي، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۵۶:۲۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

راز لاغري ژاپني ها كشف شد!


چه كسي گفته است كه راز لاغري ژاپني ها فقط نوشيدن چاي سبز است؟ مجله دلتا شما را از فوت و فن هاي لاغري به سبك ژاپني ها مطلع مي‌كند؛ با ما همراه باشيد.

رژيم لاغري

واقعا تا به حال به اين سؤال فكر كرده‌ايد؟ رژيم لاغري ژاپني ها و راز لاغري آن ها چيست؟ شايد اولين چيزي كه به ذهن مي‌رسد، چاي سبز است. قطعا اين نوشيدني مي‌تواند در شادابي، جواني و لاغري آن ها و ديگر مردمان آسيايي و اروپايي نقش داشته باشد اما اين فقط يكي از گزينه هاي خوشمزه است.

تا به حال براي شما پيش آمده است كه به تناسب اندام و زيبايي پوست مردمان آسيايي و به خصوص چيني ها و ژاپني ها فكر كنيد؟ آن ها از چه رژيم لاغري و خوراكي هايي استفاده مي‌كنند كه هم زيبا و جوان مي‌مانند و هم عمر طولاني تري دارند؛ مجله دلتا از اين راز خبر دارد؛ با ما همراه باشيد تا با رژيم لاغري مخصوص ژاپني ها بيشتر آشنا شويد.

لاغري

راز لاغري ژاپني ها!

تغذيه و ورزش دو راز اصلي براي طول عمر و تناسب اندام هستند. قطعا اين دو ركن نه فقط در كشور هاي آسيايي بلكه در همه جاي جهان اهميت دارد؛ البته اينكه چه خوراكي هايي انتخاب مي‌كنيد يا  چه نوع رژيم غذايي داريد، هم بسيار مهم است؛ بگذاريد كمي خودماني تر بپرسيم به نظر شما ژاپني ها چي مي‌خورند كه اينقدر زيبا و مانكن مانده‌اند؟ با ما همچنان همراه باشيد.

رژيم لاغري

ژاپني ها ماهي ‌و چاي سبز مي‌خورند

10 درصد كل ماهي هاي دنيا را ژاپني ها مصرف مي‌كنند و غذاي شنتي آن ها ماهي كباب شده، يك كاسه برنج، سبزيجات پخته، سوپ، چاي سبز و ميوه هاي خرد شده است.

وعده صبحانه خاص دارند

مهمترين و مفصل ترين وعده غذايي ژاپني ها صبحانه است و صبحانه آن ها معمولا از مواد غذايي مثل چاي سبز، برنج بخارپز، سوپ ، پنير سويا، پيازچه، جلبك دريايي، املت يا يك تكه ماهي تشكيل شده است؛ اين همه مواد مغذي و سبزيجات تازه آن ها را شاداب، جوان و لاغر نگه داشته است.

رژيم لاغري

لاغري با ورزش كردن مداوم

براي ژاپني ها و به خصوص خانم هاي آسيايي يا حتي اروپايي ورزش كردن روزانه مثل هوا، آب و غذا يك اصل بسيار مهم است؛ مثلا دختران ژاپني به انجام دادن ورزش هايي مانند دوچرخه سواري، پياده روي و كوهنوردي علاقه دارند و تقريبا اين ورزش ها جزء برنامه روزانه آن ها است.

رژيم لاغري ژاپني

فوت و فن هاي لاغري

به نظر ما هم لاغر شدن و مهم تر از آن لاغر ماندن يك راز بزرگ است كه فوت و فن هاي خاص خودش را دارد؛ فوت و فن هاي لاغري چيست؟ اصلا يك رژيم لاغري مناسب چه ويژگي هايي دارد؟

 • در مصرف كربوهيدرات دقت كنيد.
 • مواد غذايي واقعي و طبيعي بخوريد.
 • فقط زماني غذا بخوريد كه گرسنه هستيد.
 • از خوردن ميوه هاي پر قند پرهيز كنيد.
 • نوشيدني هاي صنعتي و الكي نخوريد.
 • خواب و حتي استرس خود را مديريت كنيد.
 • از ويتامين ها، مكمل ها و مواد معدني طبيعي استفاده كنيد.
 • ورزش كنيد.
 • هورمون هاي بدن مثل هورمون تيروئيد و استرس را چك كنيد.
 • در طول روز ميان وعده بخوريد.
 • هميشه صبحانه بخوريد.
 • نوشيدن آب را در طول روز فراموش نكنيد.

رژيم لاغري ژاپني

بهترين رژيم غذايي براي لاغر شدن 

بگذاريد اين گونه بگوييم كه در يك رژيم غذايي كامل معمولا 5 گروه از مواد غذايي مغذي و پر ويتامين وجود دارد: ميوه و سبزي، حبوبات و غلات كامل، آجيل ها، پروتئين هاي بدون چربي و لبنيات.

اگر به فكر لاغر شدن در مدت زمان كوتاه هستيد، بهتر است بدانيد كه استفاده از اين روش نه فقط شما را لاغر نمي‌كند بلكه باعث مي‌شود كه در مدت زمان كوتاه شما به همان وزن سابق خود باز گرديد.

رژيم غذايي حجمي بگيريد

يكي از اين بهترين رژيم ‌هاي غذايي در خصوص لاغري كه ارزش غذايي خوب خود را نيز حفظ كرده است، رژيم غذايي حجمي است؛ اين رژيم غذايي به وسيله باربارا رولز، استاد تغذيه دانشگاه ايالتي پنسيلوانيا، طراحي شده است و روي دريافت غذا ها با انرژي كم، مانند شير كم چرب، حبوبات، ميوه‌ هاي غير نشاسته‌اي و سبزيجات متمركز است و مصرف غذا هاي پر انرژي را به حداقل مي‌رساند. اين رژيم غذايي براي دوره هاي طولاني مدت لاغري جواب مي‌دهد البته در كنار آن حتما بايد به صورت روزانه ورزش هم بكنيد.

به پايان يك مطلب سلامتي ديگر رسيديم؛ حالتان با چربي هاي اضافه شكم و پهلو چطور است؟ از چه رژيم غذايي پيروي مي‌كنيد؟ اهل ورزش كردن هستيد؟ پياده‌روي مي‌كنيد؟ چرا بيكار نشسته‌ايد؟ هنوز باورتان نشده است كه شما هم مي‌توانيد مثل خانم هاي ژاپني تناسب اندام داشته باشيد؟ زيبايي يك راز است و شما آن را راز را مي‌دانيد؛ پس همين حالا شروع كنيد.


برچسب: بيماري، تغذيه، رژيم، سلامتي، لاغري، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۴۴:۱۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

17 دمنوش گياهي ضد سرماخوردگي!


باز هم سرماخوردگي! آن هم در اين روز هاي سرد برفي! نگران نباشيد! اين مهمان ناخوانده را با دمنوش هاي گياهي غافلگير و درمان كنيد؛ با مجله دلتا همراه باشيد.

دمنوش-گياهي-ضد-سرماخوردگي

سرماخوردگي و آنفلوانزا ! موضوع داغ اين روز هاي سرد و برفي؛ بيماري كه ممكن است سيستم ايمني بدن شما را در چهار فصل درگير كند كه البته در پاييز و زمستان بيشتر از ديگر فصول سال گريبان شما را مي‌گيرد؛ چگونه مي‌توان از شر اين بيماري با تمام سرفه ها و گلودرد هايش خلاص شد؟ نگران نباشيد؛ دمنوش هاي ضد سرماخوردگي به كمك شما مي‌آيند؛ با چاي و دمنوش هاي گياهي عجيب و غريب چطور هستيد؟ممكن است نام بسياري از اين گياهان دارويي را نشنيده باشيد.

 ليمو، آويشن، عسل و دارچين، زنجبيل و ساير ادويه ها و آنتي بيوتيك هاي طبيعي و گياهي بهترين گزينه براي كنترل سرماخوردگي و كمك به بهبود زودتر عفونت ها هستند؛ پس خوردن اين دمنوش هاي گياهي ضد سرماخوردگي را فراموش نكنيد. مجله دلتا هميشه به فكر سلامتي شما است؛ با ما همچنان همراه باشيد.

چاي و دمنوش گياهي ضد سرماخوردگي

آنتي بيوتيك هاي گياهي ضد سرماخوردگي

شايد شما هم در هنگام سرماخوردگي مصرف آنتي بيوتيك هاي طبيعي مثل سير و عسل، ليمو و آويشن و حتي چاي سبز را به دارو هاي شيميايي و خوردن قرص هاي مختلف ترجيح بدهيد؛ البته اگر سرماخوردگي شما شديد باشد، حتما لازم است كه به پزشك مراجعه كنيد؛ دمنوش هاي گياهي فقط مي‌توانند به عنوان يك مكمل طبيعي به درمان سريع تر شما كمك كنند؛ بياييد با هم گياهان ضد سرماخوردگي را بهتر بشناسيم.

گَوَن

اين گياه از تيره نخود است، شما مي‌توانيد از ريشه اين گياه و دم كرده آن براي درمان سرفه و گلو درد استفاده كنيد؛ با اين دمنوش گياهي به سيستم ايمني خود شانس مبارزه با سرماخوردگي و ساير بيماري‌ ها را بدهيد.

ريشه زرد رنگ اين گياه حاوي تركيباتي است كه مي‌تواند سيستم ايمني بدن را تحريك كند؛ در نهايت، مقدار گلبول‌ هاي سفيد مبارزه‌ كننده با عفونت هاي ويروسي و از جمله سرماخوردگي افزايش مي‌يابد. شما مي‌توانيد ريشه اين گياه را برش دهيد و به سوپ و آب سبزيجات اضافه كنيد؛ يك غذاي آبكي ضد سرماخوردگي مفيد!

آويشن ؛ گياه ضد سرماخوردگي

آويشن گياهي است كه در جهان به نام Thyme مشهور است. اين گياه در ايران به نام آويشن باغي يا كوهي مشهور است. آويشن به علت وجود اسانس، تركيبات فنلي و خاصيت ضد ميكروبي قوي مي‌تواند يك دمنوش قدرتمند براي درمان سرماخوردگي باشد؛ اگر سرفه هاي مكرر داريد، مي‌توانيد از اين گياه خلط آور استفاده كنيد؛ البته در كنار دمنوش ليمو، عسل و آويشن مي‌توانيد شربت آن را هم مصرف كنيد.

ريحان

ريحان ؛ سبزي ضد سرماخوردگي

ريحان نام گياهي يك‌ ساله از تيره نعناعيان است. از اين گياه مي‌توانيد در روز هاي سرد زمستان و براي درمان سرماخوردگي استفاده كنيد.  براي اين كار برگ‌ هاي اين گياه را به صورت ريز خرد كرده و در ظرف مخصوص يخ قرار دهيد؛ سپس اين ظرف را از آب پر كنيد و در فريزر بگذاريد؛ فرقي نمي‌كند كه شما از سبزي تازه ريحان يا دمنوش و حتي شربت مخصوص آن استفاده كنيد؛ مهم اين است كه اين گياه تب بر طبيعي است و علائم سرماخوردگي، آنفلوانزا و سرفه و گلودرد هاي چركي را كاهش مي‌دهد.

پريمولا وريس

شايد تا به حال نام اين گياه عجيب و غريب را هم نشنيده باشيد. پريمولا وريس نام يك گونه از سرده پامچال است. ريشه اين گياه مي‌تواند سرماخوردگي شما را بر طرف كند. ريشه اين گياه حاوي ساپونين‌‌هاي تري‌ ترپنوئيدي است كه خلط آور قدرتمندي است و براي درمان احتقان سينه از آن استفاده مي‌كنند.

براي اين منظور، شما مي‌توانيد ريشه اين گياه را در آب بريزيد (يك پيمانه آب براي هر اونس ريشه اين گياه) و سپس آن را به مدت 20 دقيقه بجوشانيد و بعد از آبكشي آن را بخوريد.

سرخار گل

اين گياه عجيب هم مي‌تواند دشمن سرماخوردگي باشد. سرخار گل نام يك گونه از زير خانواده كاسنيان آستروئيده است؛ زماني كه در مراحل اوليه عفونت هاي ويروسي قرار گرفته‌ايد، از جوشانده اين گياه استفاده كنيد. مي‌توانيد با جوشاندن ريشه اين گياه در آب به مدت ۱۰ دقيقه از شر تمام عفونت هاي ويروسي بدن از جمله سرماخوردگي خلاص شويد.

آقطي كانادايي

آقطي كانادايي نام زيرگونه اي از گياه آقطي سياه است؛ اگر مي‌خواهيد دوره آنفلوانزا و سرماخوردگي شما كوتاه شود، از عصاره و شربت اين گياه به صورت دمنوش استفاده كنيد؛ البته شما مي‌توانيد برگ و گل اين گياه را هم در چاي خود بريزيد.

بخور اكاليپتوس؛ گياه ضد سرماخوردگي

سرما خورده‌ايد و ميگرن و سردرد شما تشديد شده است؟ اكاليپتوس را امتحان كنيد. استشمام بخار روغن اكاليپتوس كه در آب ريخته شده است، مي‌تواند سينوس‌ هاي شما را تميز كند و از ميزان عفونت آن‌ ها بكاهد.

گندناي كوهي 

گندناي كوهي يا فراسيون سفيد، گياهي گلدار از خانواده نعناعيان است. اين گياه بومي اروپا، شمال آفريقا و آسيا است؛ با خوردن يك فنجان از دم‌كرده اين گياه ديگر نياز نيست از شربت سرفه استفاده كنيد؛ مي‌توانيد به كمك اين گياه، شربت سرفه طبيعي تهيه كنيد.

براي انجام اين كار كافي است ۲۸ گرم از برگ اين گياه را در ۲ پيمانه آب بريزيد و به مدت ۱۰ دقيقه آن را بجوشانيد؛ سپس برگ‌ هاي آن را در بياوريد و از صافي رد كنيد، به مايع باقي‌مانده عسل طبيعي اضافه كرده و از اين دمنوش يا شربت گياهي ۴ بار در روز استفاده كنيد.

ترب كوهي ويتامين C ضد سرماخوردگي

ترب كوهي نام يك گونه از تيره شب‌بويان است. اين ريشه گياهي ارزشمند نه فقط حاوي ويتامين C بلكه در برگيرنده ايزوتيوسيانات است. اين دو تركيب قدرتمند گياهي براي پاك كردن خلط گلو بهترين گزينه هستند. مي‌توانيد با رنده كردن اين ريشه و اضافه كردن ادويه زنجبيل به آن يك دمنوش گياهي مقوي داشته باشيد.

زوفا

زوفاي عزيز و معطر! مي‌دانيم كه به احتمال زياد نام خيلي از اين گياهان دارويي پر خاصيت را نشنيده‌ايد! از اين گياه در طب سنتي براي تسكين نشانه هاي سرماخوردگي، آنفلوانزا و ساير عفونت‌ هاي ويروسي و تنفسي استفاده مي‌شود؛ اين گياه طعمي بين نعناع و مريم گلي دارد و مي‌توان از آن در انواع سوپ، سالاد و ساير غذا ها استفاده كرد.

فرنجمشك

يك مسكن طبيعي ضد اگزما، ضد استرس و تسكين‌دهنده ناراحتي هاي گوارش اينجا است؛ فرنجمشك يا وارنگ بو! اين گياه هم مثل ديگر گياهان شناخته‌شده از جمله نعناع، پونه، آويشن و … مي‌تواند به درمان عفونت هاي ويروسي سرماخوردگي كمك كند. فرنجمشك حاوي ويتامين C است و مي‌توان از آن يك دمنوش يا چاي خوشمزه تهيه كرد.

براي اين منظور، يك پيمانه آب جوش را روي ۵ تا ۶ عدد برگ تازه اين گياه يا يك قاشق چاي‌خوري از برگ‌ هاي خشك آن بريزيد و بگذاريد محلول گياهي به مدت ۵ دقيقه در آب بماند؛ سپس برگ هاي آن را برداريد و از صافي رد كنيد؛ دمنوش شما آماده است؛ البته اين جوشانده نه فقط سرماخوردگي را رفع مي‌كند بلكه دل درد را هم تسكين مي‌دهد.

پوتار

پوتار نام يك گونه گياهي از سرده علف ليمو است. معمولا بيشتر افراد از برگ هاي اين گياه براي تهيه چاي استفاده مي‌كنند. مصرف اين چاي مي‌تواند به بهبود تب، سرفه و سرماخوردگي كمك كند؛ براي تهيه اين دمنوش خانگي، يك پيمانه آب جوش را روي چند عدد از برگ‌ هاي تازه پوتار يا يك قاشق چاي‌خوري از برگ‌ هاي خشك آن بريزيد؛ كمي صبر كنيد تا دمنوش به اندازه كافي بخار كند؛ نوشيدني گرم و پرخاصيت شما آماده خوردن است.

ريشه شيرين بيان

اين گياه مانند ساير گياهان دارويي نام‌برده خلط آور است؛ مي‌توانيد از اين گياه براي تهيه شربت سرفه خانگي استفاده كنيد. شيرين بيان خاصيت تسكين‌دهندگي دارد و مي‌تواند گلودرد و سرفه شما را درمان كند؛ براي تهيه اين دمنوش يا شربت ضد سرماخوردگي يك قاشق چاي‌خوري از ريشه شيرين بيان را در يك پيمانه آب بريزيد و به مدت ۱۰ دقيقه با دماي كم بجوشانيد؛ سپس جوشانده آماده‌ شده را از صافي رد كنيد؛ از اين معجون به مدت ۷ روز و به مقدار ۲ تا ۳ پيمانه در روز بنوشيد.

دمنوش نعناع

نعنا بخوريد تا آنفلوانزا نگيريد

يك گياه عجيب اما كاربردي! نعناع گربه‌اي نام يك گونه از تيره نعناعيان است. اين گياه فقط براي گربه ‌هاي كوچك به كار نمي‌رود. از آنجا كه اين گياه تعريق بدن را زياد مي‌كند، براي درمان تب و آنفلوانزا بسيار مفيد خواهد بود. از اين گياه مي‌توانيد به صورت دمنوش استفاده كنيد يا آن را به طور مستقيم در سوپ و سالاد خود بريزيد.

مرزنجوش 

اين گياه هم مثل بخور اكاليپتوس عمل مي‌كند! ديگر نيازي نيست از دارو هاي شيميايي ضد احتقان استفاده كنيد. زماني كه اين گياه به سيستم تنفسي شما مي‌رسد، مي‌تواند به پاك شدن سينوس‌ هاي عفوني و حتي تسكين ميگرن كمك كند، مي‌توانيد روغن مرزنجوش را به آب اضافه كنيد و با رايحه و بخار حاصل از آن يك استحمام جانانه داشته باشيد.

پنيرك پف‌نبات

پنيرك پف‌نبات نام يك گونه از تيره پنيركيان است. اين گياه خواص خوراكي بي‌نظيري دارد؛ مثلا قبل از اينكه شيريني‌پز ها بخواهند از ژلاتين براي تهيه شيريني‌ ها استفاده كنند، اين گياه كاربرد خوراكي داشت. چاي و دمنوش تهيه‌شده از ريشه اين گياه مي‌تواند گلودرد چركي و سرفه هاي عفوني شما را بهبود بخشد.

گل ماهور اروپايي

گل ماهور اروپايي نام يك گونه از تيره گل‌ ميمونيان است. اين گياه به طور سنتي و درماني براي مشكلات تنفسي و مهار عفونت ها به كار مي‌رود؛ جوشانده اين گياه نه فقط براي درمان عفونت هاي ويروسي ناشي از سرماخوردگي بلكه براي ديگر عفونت هاي بدن مثل عفونت گوش هم بسيار مفيد است.

متخصصان از اين گياه براي درمان مشكلات تنفسي و تسكين گلودرد استفاده مي‌كنند؛ يك پيمانه آب جوش را روي يك تا دو قاشق چاي‌خوري از برگ‌ هاي تازه آن بريزيد؛ سپس به مدت ۱۰ دقيقه بگذاريد تا برگ ها خيس بخورند؛ تركيب و دمنوش گياهي را از صافي رد كنيد؛ نوش جان!


برچسب: بيماري، تغذيه، دمنوش، سلامتي، طب سنتي، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۲۴:۳۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

5 سرطان خطرناك در كمين زنان!


يك غول بزرگ كه اين بار پنجه هايش گريبان خانم ها را گرفته است؛ غول بزرگي به نام سرطان! سرطان هاي شايع و خطرناك زنانه را مي‌شناسيد؟ با مجله دلتا همراه باشيد.

سرطان شايع زنان

سرطان؛ يك غول بزرگ بي‌شاخ و دم است كه اتفاقا مثل ايدز بيشتر اوقات بدون سر و صدا به سراغ آدم ها مي‌آيد؛ شايد خود شما هم قرباني خاموش غول سرطان شده باشيد؛ بدون اينكه روح تان خبردار شده باشد؛ اين بيماري مرد و زن نمي‌شناسد اما ممكن است در بيشتر مواقع خانم ها را غافلگير كند؛ سرطان هاي شايع و خطرناك در زنان را مي‌شناسيد؟ مجله دلتا پزشك سلامتي شما است؛ با ما همراه باشيد.

سرطان شايع زنان

 

سرطان هاي خطرناك زنانه 

 يك قاتل خاموش كه مي‌تواند سينه، رحم، تخمدان و ديگر غدد بدن خانم ها را درگير كند؛ سرطان! سرطان هاي شايع در ميان خانم ها چيست؟ البته اين بدان معني نيست كه آقايان از شر اين بيماري در امان هستند؛ اگر آمار مبتلايان به سرطان پروستات را مشاهده كنيد، متوجه منظور ما خواهيد شد؛ از اين بحث كه بگذريم به اين سؤال اساسي مي‌رسيم كه چه سرطان هايي بدن خانم ها را درگير مي‌كند؟ با ما همچنان همراه باشيد.

سرطان سينه ( پستان ) 

سازمان جهاني بهداشت، سرطان سينه (پستان) را شايع ترين سرطان در بين زنان سراسر جهان اعلام كرده است؛ خبر نگران‌كننده اين است كه انجمن جراحان عمومي ايران اعلام كرده است: سن ابتلا به سرطان سينه در ايران تا زير 30 سال هم كاهش يافته است.

البته اين بيماري خانم ها در دوره قبل از بلوغ تقريبا وجود ندارد و زير 25 سال تقريبا نادر است اما در سنين 45 تا 55 سالگي شيوع يكنواختي پيدا مي‌كند.

سرطان سينه (پستان) توده‌اي سفت است كه از مجاري پستان شروع شده و بافت جلويي سينه را مورد تهاجم قرار مي‌دهد. ظهور توده درشت در غده لنفاوي زير بغل نشانه‌اي از شكست مقاومت بدن است و چنين گرفتاري غددي، نشان از اين است كه وضعيت سلامتي بيمار وخيم است.

سرطان دهانه رحم

دومين سرطان شايع زنان، سرطان رحم است كه حدود 6 درصد كل سرطان هاي مربوط به خانم ها را تشكيل مي‌دهد. اين بيماري تنها سرطان قابل پيشگيري زنان است و غربالگري منظم و مرتب باعث مهار اين بيماري مي‌شود البته در ايران مهار كردن اين سرطان دشوارتر است.

بهتر است بدانيد كه سرطان دهانه رحم دومين علت مرگ ناشي از سرطان ( بعد از سرطان پستان ) در خانم ها است و ارتباط مستقيمي با آلودگي از طريق عفونت ها و ويروس پاپيلوماي انساني دارد. عفونت و آلودگي با اين ويروس معمولا از طريق رابطه جنسي محافظت نشده به بدن فرد منتقل مي‌شود؛ شايد اين بيماري از عفونت هاي ويروسي ناشي از بيماري ايدز و هپاتيت هم خطرناك تر باشد!

وقتي بدن خانم ها به اين ويروس آلوده مي‌شود، دست كم 15 سال طول مي‌كشد تا به سرطان دهانه رحم مبتلا شوند ( تبديل مرحله نهفته سرطان به فاز تهاجمي )؛ در اين مدت براي ريشه‌كن شدن ويروس بهتر است غربالگري و تست پاپ اسمير سالانه ( نمونه سلولي از گردنه رحم) انجام شود.

سرطان تخمدان

بعد از سرطان سينه، سرطان تخمدان يكي ديگر از مرگبار ترين سرطان هاي شايع در ميان خانم ها است؛ به طور معمول، اين سرطان بيماري است كه بيشتر زنان بالاي 50 سال را درگير مي‌كند البته بارداري و زايمان، خطر بروز سرطان تخمدان را كاهش مي‌دهد.

اگر شيوع اين سرطان در خانم ها به موقع تشخيص داده شود، قطعا قابل كنترل و درمان است؛ روش هاي پاراكلينيكي مثل سونوگرافي واژينال و آزمايش خون مي‌تواند در تشخيص مراحل اوليه سرطان تخمدان مؤثر باشند.

انواع سرطان زنان

سرطان تيروئيد

يك غده پروانه‌اي سرطان زا كه مي‌تواند به دليل كمبود يد هورمون هاي زنان را به هم بريزد؛ مطالعات دانشمندان نشان مي‌دهد كه زنان دو تا چهار برابر بيشتر از مردان در معرض اين بيماري قرار مي‌گيرند؛ حتما شما هم درباره پركاري يا كم كاري تيروئيد يا حتي تيروئيد بارداري چيز هايي شنيده‌ايد.

 اين بيماري معمولا با تومور و گره هاي خوش‌خيم و بدخيم همراه است كه البته با تشخيص به موقع مي‌توان آن ها را كنترل و درمان كرد؛ در اكثر افراد اين بيماري با گلودرد يا بي‌حالي بدن همراه است.

سرطان واژن

سرطان واژينال اوليه يكي از نادر ترين سرطان‌ هاي رايج ميان زنان است؛ اين سرطان از واژن و لوله عضلاني آن شروع مي‌شود. لوله عضلاني كه كانال تولد هم ناميده مي‌شود، اندام‌هاي تناسلي را به رحم متصل مي‌كند. اكثر اين سرطان‌ هاي زنان در پوشش واژن قرار دارند و معمولاً بين زنان در سن ۵۰ تا ۷۰ سالگي بيشتر شيوع پيدا مي‌كنند؛ واكسن هاي پيشگيري از سرطان دهانه رحم مي‌توانند واژن شما را از ابتلا به اين نوع سرطان ها حفظ كنند.

انواع سرطان زنان

چگونه با سرطان مبارزه كنيم؟

هميشه پيشگيري بهتر از درمان است؛ به خصوص اگر موضوع سرطان باشد! درواقع تشخيص سرطان در مراحل اوليه و قبل از گسترش آن، شانس بيشتري براي درمان قطعي اين بيماري مي‌دهد؛ در اين رابطه دو گزينه اصلي، تغذيه مناسب و ورزش هستند؛ پس رعايت همين نكته هاي در ظاهر كوچك و ساده را جدي بگيريد:

 • تنبلي را كنار بگذاريد.
 • وزن خود را كنترل كنيد.
 • ورزش كنيد.
 • ميوه و سبزيجات سالم بخوريد.
 • از پوست خود محافظت كنيد.
 • چكاپ ماهانه و سالانه انجام دهيد.
 • تست غربالگري سرطان فراموش نشود.

يك مطلب سلامتي ديگر هم به پايان رسيد، شما با اين غول بزرگ چه مي‌كنيد؟ نكند سرطان به سراغ شما هم آمده است و خودتان خبر نداريد؛ اهل ورزش كردن هستيد؟ رژيم غذايي مناسبي داريد؟ خانم هاي عزيز بيشتر مراقب سلامتي خود باشيد.


برچسب: بيماري، تغذيه، سلامتي، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۵:۲۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

درمان فوري عفونت مثانه !


امان از باكتري! كدام باكتري؟ باكتري‌هايي كه باعث عفونت مثانه مي‌شوند! درباره اين عفونت شايع و علائم آن چه مي‌دانيد؟ با مجله دلتا همراه باشيد.

عفونت مثانه

عفونت مثانه! امان از اين عفونت هاي شايع كه تمام سيستم بدن را درگير مي‌كنند؛ علائم عفونت مثانه چيست؟ اين عفونت با عفونت ادراري ارتباط تنگاتنگ دارد كه البته مثل عفونت هاي قارچي بيشتر از همه خانم ها را درگير مي‌كند؛ درمان خانگي اين عفونت شايع را مي‌شناسيد؟ اصلا عفونت مثانه قابل درمان است؟ با مجله دلتا همراه باشيد.

علائم عفونت مثانه

عفونت مثانه چيست؟

همه چيز زير سر اين ادرار است! عفونت مثانه يك عفونت باكتريايي است كه در مثانه رخ مي‌دهد؛ به اين عفونت، عفونت مجاري ادرار هم مي‌گويند.

اگر هنگام ادرار كردن احساس سوزش يا تير كشيدن داريد، ممكن است شما عفونت مثانه گرفته باشيد؛ بهتر است بدانيد باكتري‌ هايي كه در مجراي ادرار يا مثانه رشد مي‌كنند، مي‌توانند علت عفونت مثانه باشند.

علائم عفونت مثانه

 

علائم عفونت مثانه ( عفونت مجاري ادرار )

اين نوع عفونت هم مثل ديگر عفونت ها علائم خاص خودش را دارد؛ شايد اولين و شايع ترين زنگ خطر عفونت مثانه همان سوزش ادرار باشد؛ همانطور كه گفتيم، درصد شيوع عفونت ادراري و مثانه و حتي عفونت هاي قارچي در ميان خانم ها بيشتر از آقايان است؛ درباره علائم اين عفونت چه مي‌دانيد؟ با ما همراه باشيد.

 • ادرار خوني يا كدر
 • تكرر ادرار (ادرار كردن بيش از حد معمول)
 • ادرار بدبو
 • درد يا سوزش هنگام ادرار
 • احساس نياز مداوم به دفع ادرار
 • احساس فشار يا درد در ناحيه‌ شكم يا كمر

البته اين علائم را نبايد با بيماري هاي ديگر اين ناحيه مثل سرطان پروستات اشتباه بگيريد؛ ممكن است شما علائم گفته شده يا نشانه هاي مشابهي داشته باشيد و اصلا اين ها نشان از عفونت نباشد؛ پس بگذاريد تا تصميم نهايي را پزشك متخصص بگيرد.

عفونت مثانه

علت درد و التهاب مثانه

قطعا حمله باكتري ها علت شايع اين نوع عفونت است؛ درواقع باكتري‌ كه وارد پيشاب‌راه مي‌شود و از آنجا به درون مثانه راه پيدا مي‌كند؛ علت اصلي اين عفونت‌ است؛ اين گونه است كه شما سوزش ادرار و درد هاي زير شكمي داريد.

همانطور كه گفتيم، شيوع اين عفونت در خانم ها بيشتر از آقايان است؛ البته آقايان به‌ دليل وجود غده‌ پروستات در برابر اين نوع عفونت ها مقاومت بيشتري دارند. جالب است بدانيد كه اكثر عفونت ‌هاي مثانه ناشي از باكتري اشريشياكلي (Escherichia coli) است؛ اين نوع باكتري به ‌طور طبيعي در روده‌‌ بزرگ وجود دارد.

عفونت مجاري ادراري

درمان خانگي عفونت مثانه 

چرا اينقدر دارو هاي شيميايي مي‌خوريد؟ آنتي بيوتيك هاي طبيعي را امتحان كنيد؛ عفونت مثانه هم مثل ديگر عفونت ها به راحتي قابل درمان است؛ يك تغذيه سالم و رژيم غذايي مناسب مي‌تواند شما را براي هميشه از شر اين بيماري خلاص كند؛ فقط كافي است خوراكي هاي طبيعي را امتحان كنيد؛ مي‌پرسيد چه نوع خوراكي هايي؟ دقيقا اين خوراكي ها …

زغال اخته و درمان عفونت مثانه

خوراكي هاي ترش بخوريد

تعجب نكنيد؛ اگر طرفدار آلو و لواشك هستيد؛ پس قطعا براي‌تان كاري ندارد كه يك رژيم غذايي ترش مزه را امتحان كنيد؛ با اين كار هم ذائقه شما عوض مي‌شود و هم عفونت مثانه از بين مي‌رود؛ عصاره شاتوت، آب زرشك، تمر هندي و زغال اخته را امتحان كنيد؛ درواقع اين خوراكي هاي ترش مزه به خروج باكتري ها از بدن كمك مي‌كنند.

عسل و دارچين

يك تركيب و معجون شيرين و خوشمزه كه مي‌تواند با عفونت ها مبارزه كند؛ براي اين معجون جادويي فرقي نمي‌كند كه عفونت ويروسي شما ساده و در حد يك سرماخوردگي زود گذر باشد يا عفونت هاي حاد و شايع مثل عفونت ادراري و مثانه! اگر عفونت مثانه يا هر نوع عفونت ديگري داريد، به شما توصيه مي‌كنيم كه تركيب خوشمزه عسل و دارچين را حتما امتحان كنيد.

براي تهيه اين معجون خانگي، دو قاشق غذاخوري عسل به همراه يك قاشق چاي‌خوري پودر دارچين را در مقداري آب ولرم حل كنيد و آن را بنوشيد؛ اين روش باعث مي‌شود كه ميكروب ‌هاي مثانه از بين برود؛ بنابراين خودتان پي مي‌بريد كه عسل و دارچين فقط عصاره لاغري نيست!

عفونت ادراري

كنترل درد مثانه با سبزيجات

سبزيجات مختلف با توجه به ميزان فيبر و آنتي اكسيدان هاي فراوان‌شان به درمان عفونت هاي مختلف كمك مي‌كنند؛ براي درمان عفونت، شما مي‌توانيد از آب كرفس، گشنيز و جعفري در كنار ليمو و عسل استفاده كنيد.

اين معجون فقط خاصيت چربي سوزي ندارد؛ بگذاريد اين گياهان و سبزيجات يك سلاح قدرتمند خوراكي براي درمان عفونت ادراري و يك پاك كننده طبيعي براي مثانه شما باشند؛ بسياري از اين سبزيجات ادرار آور هستند و همين باعث دفع باكتري ها از بدن مي‌شود.

خيار بخوريد

خوردن خيار روشي ساده براي درمان عفونت مثانه است؛ خيار يك ميوه پر آب است و خوردن آن مايع زيادي در بدن شما ايجاد مي‌كند كه همين مسئله باعث تكرر ادرار و عمل دفع سموم از بدن شما مي‌شود.

ويتامين C

تا مي‌توانيد آب و ويتامين c مصرف كنيد؛ مصرف انواع مايعات به دفع باكتري از مثانه شما كمك مي‌كند؛ بهترين مايع ضد عفوني‌كننده آب است؛ در اين ميان مصرف انواع مختلف ميوه ها و مركبات پر آب هم مي‌تواند كمك‌كننده باشد؛ يكي از فوايد نوشيدن مايعات اين است كه مانع چسبيدن باكتري به ديواره ‌هاي مثانه مي‌شود.

آناناس بخوريد

ميوه آناناس آنزيمي به نام بروملين با خواص ضد التهابي دارد كه مصرف آن باعث كاهش علائم عفونت مثانه يا همان عفونت مجاري ادراري مي‌شود.

پرتقال و ليمو

همانطور كه مي‌دانيد، مركباتي مانند پرتقال و ليمو مقدار زيادي ويتامين C دارند كه براي حفظ سلامت مثانه بسيار مفيد و مهم است. اين ويتامين به حذف يا همان دفع باكتري ‌هاي مثانه كمك مي‌كند؛ پس اگر عفونت ادراري يا مثانه داريد، ميوه هاي پاييزي و سبزيجات را فراموش نكنيد.

عفونت مثانه

مصرف ماست و فراورده هاي لبني

لبنيات و به خصوص نوع پروبيوتيك آن ها مي‌تواند باكتري ها و عفونت هاي بدن را درمان كند. ماست يكي از رايج ترين درمان‌ هاي خانگي براي كاهش درد و التهاب مثانه است. ماست و به خصوص نوع پروبيوتيك آن محيطي زنده و فعال از باكتري‌ هاي سالم است كه البته با باكتري ‌هاي عامل عفونت مي‌جنگد و آن ها را از بين مي‌برد.

سركه سيب

سركه سيب منبع غني از پتاسيم، آنزيم و ديگر مواد مفيد است كه مي‌تواند از تكثير باكتري هاي مثانه جلوگيري كند. افرادي كه از عفونت مثانه رنج مي‌برند، مي‌توانند از سركه سيب به عنوان يك آنتي بيوتيك طبيعي استفاده كنند.

براي تهيه اين معجون ضد عفوني‌كننده ابتدا سركه سيب را به آب اضافه كنيد. شما مي‌توانيد چند قطره آب ليمو در اين معجون بريزيد و آن را با عسل شيرين كنيد؛ از اين معجون دو بار در روز استفاده كنيد.

جوش شيرين

جوش شيرين تعادل ادرار اسيدي را افزايش مي‌دهد و باعث مي‌شود كه ادرار راحت تر دفع شود. جوش شيرين يك ماده قليايي است كه مي‌تواند اسيديته ادرار را كاهش و آن را خنثي كند.

چاي زنجبيل

زنجبيل يكي از مؤثرترين ادويه هاي خانگي براي كاهش التهاب مثانه و درمان عفونت آن است؛ اين ادويه باكتري هاي عفوني بدن را تار و مار مي‌كند.

روغن زيتون

روغن هاي گياهي مختلف مثل كرچك، كنجد، نارگيل و … خواص زيادي براي بدن دارند؛ اما در ميان همه آنها روغن زيتون چيز ديگري است؛ اگر عفونت شديد مثانه داريد، زيتون، سير و آب ولرم را مخلوط و امتحان كنيد؛ يك معجون تركيبي قوي كه باعث پاكسازي مجاري ادرار شما مي‌شود.

عفونت مثانه

نكته هاي بهداشتي مخصوص خانم ها

همانطور كه اشاره كرديم، عفونت هاي قارچي و انواع باكتري ها به خصوص در ناحيه اندام تناسلي بيشتر از همه گريبان خانم ها را مي‌گيرد؛ البته جاي نگراني نيست! در كنار درمان هاي خانگي، رعايت نكات بهداشتي ساده هم مي‌تواند بسيار تأثير‌ گذار باشد؛ بنابراين، خانم هاي عزيز:

 • ادرار خود را نگه نداريد.
 • از پد هاي بهداشتي استفاده كنيد.
 • لباس‌ زير هاي نخي و گشاد بپوشيد.
 • لباس‌ زير خود را هر روز عوض كنيد.
 • به‌ جاي تامپون از نوار بهداشتي استفاده كنيد.

با درمان هاي خانگي عفونت مثانه و مجاري ادراري هم آشنا شديد، شما از كدام ماده خوراكي براي كنترل و درمان اين عفونت ها استفاده مي‌كنيد؟ با توجه به نقش تغذيه در درمان اين نوع عفونت ها، آيا در رژيم غذايي شما ميوه و سبزيجات به اندازه كافي وجود دارد؟ بياييد همين امروز و حتي در همين لحظه تمام باكتري هاي عفوني بدن خود را تار و مار كنيم؛ سلامتي چند قدم آن طرف تر منتظر شما است.


برچسب: بيماري، تغذيه، سلامتي، طب سنتي، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۴۱:۵۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

10 خاصيت جادويي به ليمو!


به؛ ليمو؛ شايد هم تركيب اين دو يعني به ليمو! درباره خواص جادويي گياه به ليمو چه مي‌دانيد؟ با مجله دلتا همراه باشيد.

به ليمو

از خواص به ليمو چه مي‌دانيد؟ يك دمنوش خوشبو و آرام بخش مي‌خواهيد؟ دل‌تان هوس خوردن يك فنجان چاي معطر و خانگي كرده است؟ به ليمو را امتحان كنيد. اين گياه علاوه بر لاغري و كاهش وزن مي‌تواند يك آرام بخش قوي باشد؛ دقيقا مثل گل گاو زبان؛ تا به حال اين گياه را امتحان كرده‌ايد؟ با مجله دلتا همراه باشيد.

به ليمو

به ليمو چيست؟ 

 به ليمو يك گياه چند ساله است كه عطر ليمو را دارد و با لمس كردن برگ آن اين بو شديد تر مي‌شود. اين گياه در آمريكاي جنوبي فراوان استفاده و البته در ساير نقاط دنيا هم اسانس و روغن آن مصرف مي‌شود؛ روغن به ليمو حاوي مواد سازنده‌ آنتي اكسيدان مانند: گرانول، نرول، ورباسكوزيد و سيترال است كه مي‌توان از آن در كنار ساير روغن هاي گياهي براي رايحه درماني استفاده كرد؛ به ليمو حاوي مواد اسيد سيتريك، كلسيم، منيزيم، ويتامين C، بيوفلاونوئيد، پكتين و ليمونن است كه با عفونت مبارزه مي‌كند.

بوته به ليمو با گل هاي ريز بنفش و سفيدش تقريبا ارتفاعي 2 تا 3 متري دارد؛ از اين گياه معطر در مصارف خانگي و تهيه غذا هم استفاده مي‌شود؛ مثلا اين گياه براي رفع بوي خام ماهي و مرغ به‌ كار مي‌رود يا در نوشيدني ‌ها، مربا، انواع سس و سالاد كاربرد دارد.

خواص به ليمو

خواص به ليمو 

از خواص گياه و برگ به ليمو چه مي‌دانيد؟ به ليمو هم مثل ديگر گياهان دارويي هم مي‌تواند شما را زيباتر كند و هم به تناسب اندام كمك كند؛ اصلا مگر مي‌شود از خوردن يك فنجان دمنوش و چاي به ليمو گذشت؟

اين گياه مي‌تواند از شما يك ورزشكار حرفه‌اي بسازد؛ چون به ساخت عضلات و ماهيچه ها بسيار كمك و در كنار آن مثل يك چربي سوز قوي عمل مي‌كند؛ با ما همراه باشيد تا با خاصيت هاي ديگر اين گياه جادويي بيشتر آشنا شويد.

لاغري با دمنوش و چاي به ليمو

چقدر چاي سبز مي‌خوريد؟ چرا چاي و دمنوش هاي گياهي ديگر مثل به ليمو را امتحان نمي‌كنيد؟ بهتر است بدانيد كه اين گياه فقط 2 واحد كالري دارد و سرشار از تركيبات ارگانيكي است كه اشتهاي شما را براي خوردن هله‌ هوله هاي چاق كننده كم مي‌كند، دل‌تان هوس خوردن يك فنجان دمنوش معطر به ليمو كرده است؟

چربي سوزي سريع يكي از خواص بي‌نظير اين گياه است؛ چاي به ليمو باعث افزايش سوخت و ساز بدن مي‌شود؛ ديگر نگران چه هستيد؟ با خيال راحت با اين دمنوش گياهي وزن كم كنيد.

گياه ضد التهاب

بيماري نقرس داريد؟ نگران نباشيد! به ليمو شما را درمان مي‌كند. اين گياه داروي طبيعي ضد التهاب است؛ قطعا مفاصل يكي از اعضاي بسيار حساس و آسيب پذير بدن هستند كه با توجه به افزايش سن بسيار شكننده خواهند شد؛ شايد مصرف لبنيات و شير به سلامت استخوان ها كمك كند اما بهتر است گياهان دارويي و دمنوش هاي گياهي ديگر با آنتي اكسيدان هاي فراوان از جمله به ليمو را هم امتحان كنيد.

خواص دمنوش و چاي به ليمو

دمنوش به ليمو ؛ عضله ساز طبيعي بدن

قبل از انجام تمرينات ورزشي بهتر است كه يك ليوان دمنوش يا چاي به ليمو بنوشيد؛ هميشه پروتئين ها به كمك شما نمي‌آيند؛ اين بار مايعات و دمنوش هاي گياهي را امتحان كنيد؛ اين دمنوش معطر باعث تقويت عضلات و ماهيچه ها مي‌شود.

تقويت سيستم ايمني

با مصرف گياه و برگ به ليمو تعادل سلول هاي سفيد بدن خود را حفظ كنيد؛ شايد اولين گزينه‌اي كه براي تقويت سيستم ايمني بدن به ذهن شما برسد؛ خوردن عسل باشد كه البته فكر بدي هم نيست اما شما مي‌توانيد از تركيب گياهان دارويي مثل به ليمو و عسل هم استفاده كنيد كه هم شما را لاغر تر مي‌كند و هم عفونت هاي بدن را در نطفه خفه مي‌كند؛ اين دمنوش پاييزي و زمستاني را حتما امتحان كنيد.

بهبود عملكرد دستگاه گوارش

چقدر پونه، عرق نعناع و ديگر گياهان دارويي تكراري و ضد نفخ را امتحان مي‌كنيد؟! بياييد كمي تنوع طلب باشيم؛ اصلا مي‌دانستيد كه دمنوش به ليمو مي‌تواند به هضم غذاي شما كمك كند؟ چاي به ليمو معده شما را آرام مي‌كند؛ اين گونه است كه اسپاسم عضلاني و انقباضات دردناك معده كاهش پيدا مي‌كنند و عملكرد دستگاه گوارش شما بهتر مي‌شود.

كاهش استرس و اضطراب

شايد يكي از بهترين دمنوش هاي گياهي كه مي‌تواند اعصاب شما را آرام كند؛ گل گاو زبان باشد اما اين داستان خوشمزه و آرام بخش همچنان ادامه دارد؛ به ليمو مي‌تواند اعصاب شما را آرام كند؛ بگذاريد اين گونه بگوييم كه به ليمو مثل آب روي آتش است؛ اين گياه به‌ خاطر وجود آنتي‌ اكسيدان ‌هايش باعث تعادل هورموني در بدن مي‌شود؛ اگر دوست داريد كه يك نوشيدني آرام بخش جديد را امتحان كنيد؛ به ليمو بخوريد.

درمان سينوزيت

سينوزيت يا ورم حاد حفره ‌هاي بيني را مي‌توان با دمنوش به ليمو درمان كرد. به ليمو در كنار ريشه كوشاد، گل آقطي، گل پامچال و گياه ترشك تركيب خوبي براي كاهش التهاب سينوس ها است. استفاده از داروي گياهي حاوي به ليمو همراه با آنتي بيوتيك و دكونژستانت براي درمان سينوزيت يك انتخاب كاملا بي‌خطر است.

خواص به ليمو

گياه به ليمو؛ ضد سرطان

به ليمو يكي از گياهان دارويي فعال است كه مي‌تواند جلوي فرايند رشد رگ ‌هاي خوني جديد را كه از پيشرفت سرطان پشتيباني مي‌كنند، بگيرد. مگر مي‌شود از خير اين گياه با آنتي اكسيدان هاي فراوانش گذشت؟ وجود همين آنتي اكسيدان ها و مبارزه آنها با راديكال هاي آزاد است كه سلول هاي سرطاني را مهار مي‌كند.

درمان شپش سر با برگ به ليمو

گياهان دارويي مي‌توانند با بيماري هاي مو از جمله شوره سر، شپش، موخوره و … مبارزه كنند؛ بنابراين، به جاي استفاده از دارو هاي شيميايي، روغن هاي گياهي را امتحان كنيد؛ يكي از اين روغن هاي معطر روغن به ليمو است.

گياه ملين كننده

آخرين مزيت سلامتي گياه به ليمو خاصيت مسهل آور بودن آن است؛ اين گياه ادرار آور است و عملكرد روده و دستگاه گوارش را تنظيم مي‌كند.

به ليمو

مضرات به ليمو

هر گياه دارويي در كنار تمام خواصي كه دارد؛ ممكن است مضراتي هم داشته باشد؛ به ليمو هم از اين قاعده مستثني نيست! درباره مضرات اين گياه بيشتر بدانيد.

 • اگر پوست حساسي داريد، قبل از مصرف به ليمو و آلرژي هاي احتمالي آن با پزشك و متخصص پوست مشورت كنيد.
 • اگر باردار هستيد يا در دوران شيردهي به سر مي‌بريد، در مصرف اين گياه زياده‌روي نكنيد.
 • مصرف مقدار زياد به ليمو كليه ها را تحريك مي‌كند؛ بنابراين، اگر مشكلات كليوي داريد، از اين گياه به مقدار كم استفاده كنيد.

اين مطلب سلامتي هم تمام شد اما همچنان دلمان مي‌خواهد دمنوش ها و گياهان دارويي خوشبو و خوشمزه بيشتري را به شما معرفي كنيم؛ اگر تا اين لحظه هنوز يك فنجان چاي معطر به ليمو را امتحان نكرده‌ايد؛ عجله كنيد؛ شايد اين تنها گزينه خوشمزه‌اي باشد كه بتواند هم شما را آرام كند و هم سرحال بياورد.


برچسب: بيماري، تغذيه، دمنوش، سلامتي، طب سنتي، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۵:۵۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

بابونه فقط گياه ضد سرماخوردگي است؟!


بابونه فقط گياه ضد سرماخوردگي نيست! از خواص چاي و دمنوش اين گياه معطر چه مي‌دانيد؟ با مجله دلتا همراه باشيد.

بابونه

بابونه! يك گياه گرم و خشك است كه خواص درماني بي‌نظيري دارد؛ اين گياه در طب سنتي كاربرد زيادي دارد؛ اگر سرما خورده‌ايد، برادر دو قلوي آويشن اينجا است؛ اگر ضعف اعصاب داريد، از اين به بعد، به جاي  گل گاو زبان  مي‌توانيد بابونه بخوريد!

 اين ها قسمت كوچكي از معجزه گياه بابونه هستند؛ اين گل سلامتي و زيبايي دوست پوست و موي خانم ها است و از طرفي هم مثل پونه عفونت هاي زنانه را درمان مي‌كند؛ باز هم مي‌خواهيد از خواص جادويي اين گياه بيشتر بدانيد؟ پس با مجله دلتا و يك دمنوش معطر و جانانه پاييزي همراه باشيد.

بابونه

 گياه بابونه

بابونه گياهي است يك ساله و معطر كه ارتفاع آن به 20 تا 40 سانتيمتر مي‌رسد؛ يك گياه خودرو را مي‌توانيد در اطراف جاده ها و حتي دامنه كوه ها پيدا كنيد. نام لاتين بابونه از گل هاي كوچك با بوي سيب گرفته شده است. اين گياه به نام هاي ديگري مثل بابونه حقيقي، بابونج، بابونه شيرازي و بابونق و بابونك هم معروف است.

بابونه شيرازي يا رومي؟

از برگ تا گل و عرق بابونه خواص درماني فراواني دارد؛ همانطور كه گفتيم، اين گياه انواع مختلفي دارد؛ مثل بابونه رومي و شيرازي كه دو نوع اصلي اين گياه هستند؛ وﺟﻪ تمايز انواع بابونه در گل‌ هاي شان اﺳﺖ؛ البته بابونه رومي و خواص درماني آن در دكان عطاري ها زبانزد عام و خاص است.

بابونه

خواص گل بابونه براي زيبايي پوست و مو

يكي از دغدغه هاي هميشگي خانم ها البته بعد از تناسب اندام، زيبايي پوست و موي آن ها بوده است؛ گياهان طبيعي گزينه اي مناسب براي اين موضوع هستند؛ بگذاريد اين گونه بگوييم كه چرا از گياه زيبايي يعني بابونه كمك نمي‌گيريد؟

خواص بابونه براي زيبايي پوست

بابونه يك گياه ضد التهاب است كه بسياري از زخم هاي پوستي و از جمله جوش و آكنه را برطرف مي‌كند؛ اين گياه براي درمان سوختگي هم مفيد است و به عنوان يك ماده ضد عفوني‌كننده طبيعي عمل مي‌كند. اگر اگزما يا حساسيت پوستي داريد، از اين گياه استفاده كنيد.

 به عنوان مثال، شما مي‌توانيد از ماسك،بخور يا عرق بابونه به همراه گل ختمي استفاده كنيد كه منافذ پوست شما را پاكسازي كرده و سموم و جوش هاي سر سياه را درمان مي‌كند.

 خواص بابونه براي زيبايي مو

دمنوش يا چاي بابونه يك گزينه مناسب براي زيبايي بيشتر مو هاي شما است؛ اين گياه با مو هاي شما چه مي‌كند؟ يك رنگ موي طبيعي كه در كنار دارچين، قهوه، حنا و ديگر مواد طبيعي براي مو هاي شما معجزه زيبايي به ارمغان مي‌آورد!

مشهور ترين خاصيت گياه بابونه روشن كردن رنگ مو هاي شما به خصوص رنگ بلوند است. بهتر است اين گونه بگوييم كه بابونه يك گياه روشن‌كننده و فوق‌العاده براي مو است. همچنين اين گياه شوره سر و ريزش مو را برطرف مي‌كند و باعث نرمي پوست سر شما مي‌شود.

بابونه

خواص بابونه ؛ گل و گياه سلامتي

از خواص گل بابونه، چاي و دمنوش مقوي و معطر آن چه مي‌دانيد؟ با ما همچنان همراه باشيد.

گياه ضد سرطان

بابونه يك گياه ضد سرطان است؛ اين گياه حاوي آنتي‌اكسيدان آپيگنين است. پژوهشگران در مطالعات آزمايشگاهي مشاهده كردند كه آپيژنين با سلول‌هاي سرطاني، به‌ خصوص سرطان سينه، دستگاه گوارش، سرطان پوست، سرطان پروستات و سرطان رحم مبارزه مي‌كند؛ چه گياهي بهتر از بابونه!؟

گياه ضد التهاب

بابونه خاصيت ضد اسپاسم و ضد التهابي بالايي دارد و در درمان اسپاسم و گرفتگي هاي روده و معده تأثير زيادي دارد. مصرف منظم چاي بابونه به بهبود مشكلاتي مانند سندروم روده‌ تحريك پذير، حالت تهوع، درمان اسپاسم عضلاني و گاستروانتريت (بيماري التهابي معده و روده‌) كمك مي‌كند.

تقويت بينايي و درمان درد چشم

بخور بابونه درمان‌كننده درد چشم ها است؛ براي اين منظور، گياه بابونه را در سركه بريزيد و بخور دهيد. همچنين اين بخور، آبريزش چشم را بهبود مي‌بخشد.

درمان عفونت هاي زنانه و كاهش درد قاعدگي

بعد از پونه، نوبت به بابونه رسيده است؛ يك گياه زنانه و ضد التهاب كه بسياري از عفونت ها را درمان مي‌كند. محققان دانشگاه تگزاس دريافته‌اند كه نوشيدن چاي بابونه خطر مرگ را (ناشي از هر علتي) در زنان 65 سال و بالاتر تا 29 درصد كاهش مي‌دهد؛ شايد بهتر باشد نام اين گياه را نوشدارو يا اكسير جاودانگي بگذاريم.

بابونه يك گياه قاعده آور است كه تسكين‌دهنده درد هاي عادت ماهانه خانم ها است؛ البته دمنوش اين گياه اختلالات يائسگي خانم ها را هم برطرف مي‌كند؛ خانم هاي شيرده هم مي‌توانند براي افزايش شير خود، اين ماده مغذي را در رژيم غذايي خود جاي دهند.

درمان زخم معده و بيماري هاي گوارشي

زخم معده علائم بسياري مانند احساس سوزش بين قفسه سينه و ناف، بي اشتهايي، نفخ، تهوع، سوء هاضمه، لاغري و كاهش وزن و … دارد؛ مطالعات دانشمندان نشان مي‌دهد كه دمنوش يا گياه بابونه مي‌تواند به درمان اين زخم ها كمك كند؛ مصرف اين گياه ضمن آنكه باعث بهبود سرعت هضم غذا مي‌شود، به عملكرد دستگاه گوارش هم كمك مي‌كند.

تقويت سيستم ايمني

بابونه يك گياه ضد سرماخوردگي و عفونت هاي ويروسي است. تركيبات فنُلي موجود در اين گياه به تقويت سيستم ايمني و نابودي عفونت‌ ها به خصوص در دوران سرماخوردگي كمك مي‌كند.

بابونه

چاي و دمنوش بابونه بخوريد

هميشه يك فنجان چاي يا دمنوش معطر پاييزي تمام خستگي هاي روزمره را برطرف مي‌كند؛ چرا دمنوش يا چاي بابونه را امتحان نمي‌كنيد؟ از خواص درماني گل بابونه مطلع هستيد؟ شايد فقط عادت كرده‌ايد كه در اين روز هاي سرد پاييزي فقط يك ليوان چاي ساده يا چاي سبز بنوشيد.

 وقت تغيير فرا رسيده است؛ بگذاريد مجله دلتا اين بار به شما يك پيام سلامتي جالب بدهد: ” همه چيز را براي يك بار هم كه شده امتحان كنيد؛ حتي اگر بد مزه باشد!” دنيا هميشه در حال تغيير است؛ مثل ذائقه ما آدم ها!

طرز تهيه دمنوش با گياه بابونه

يك قاشق چاي‏‌خوري گل بابونه را در يك ليوان آب جوش بريزيد و روي شعله غير مستقيم بگذاريد؛ چاي معطر شما بعد از 10 دقيقه، آماده است؛ به همين سادگي! نوش جان!

خواص بابونه

خواص چاي و دمنوش بابونه

درباره خواص اين چاي يا دمنوش معطر پاييزي هرچه بگوييم كم است؛ فقط بايد براي يك بار هم كه شده خودتان اين گياه را امتحان كنيد؛ تا از عطر و طعم آن مست شويد؛ دارچين، زنجبيل، عسل و … هميشه آماده كمك به شما هستند؛ پس مي‌توانيد يك معجون تركيبي مقوي تهيه كنيد. اين دمنوش پاييزي چه خواصي دارد:

 • تقويت اعصاب
 • تقويت كننده مغز
 • درمان بي خوابي هاي شبانه
 • درمان كننده سردرد و ميگرن
 • كاهش قند خون
 • تسكين درد هاي عضلاني به خصوص براي خانم ها
 • كاهش فشار خون، كلسترول و بيماري قلبي
 • درمان تشنج و حمله هاي صرعي
 • دمنوش بابونه ادرار آور و قاعده آور است.

خواص و مضرات بابونه

مضرات بابونه 

تا اينجا درباره خواص اين گياه و چاي و دمنوش معطر آن اطلاعات مفيدي به دست آورديد؛ قطعا بابونه هم مثل ديگر گياهان دارويي مضراتي دارد؛ چه كساني نبايد بابونه مصرف كنند؟

 • مصرف بابونه در دوران بارداري و شيردهي در برخي خانم ها آلرژي ايجاد مي‌كند؛ پس قبل از مصرف اين گياه حتما با پزشك متخصص مشورت كنيد.
 • استفاده از اين گياه ممكن است باعث ايجاد واكنش هاي خفيف آلرژيك شود؛ درنتيجه ممكن است سردرد، زخم دهاني، ورم چشم، تهوع، استفراغ و تعريق را به همراه داشته باشد.

برچسب: بيماري، تغذيه، سلامتي، طب سنتي، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۱۸:۴۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

سرطان حنجره ؛ يك سرطان گلو گير و كشنده!


يك سرطان كشنده و خطرناك كه اول از همه گلوي شما را مي‌گيرد! درباره سرطان حنجره و علائم آن چه مي‌دانيد؟ ارتباط سيگار و الكل با اين سرطان چيست؟ مجله دلتا پزشك خانواده شما است؛ با ما همراه باشيد.

سرطان حنجره ( گلو )

آيا سرطان حنجره يك سرطان گلوگير و كشنده است؟! علائم اين نوع سرطان چيست؟ سرطان هميشه با تمام انواع مختلفش دردسر ساز است؛ از سرطان هاي شايع مثل پروستات و سينه گرفته تا سرطان دهان، سرطان گلو و حنجره!

درباره سرطان گلو يا حنجره چه مي‌دانيد؟ علائم سرطان حنجره ( گلو ) را مي‌شناسيد؟ اصلا تا به حال نام اين سرطان را شنيده‌ايد؟ آيا يك گلو درد ساده هم مي‌تواند نشاني از اين سرطان داشته باشد؟ با مجله دلتا همراه باشيد.

سرطان حنجره ( گلو )

سرطان حنجره ( گلو ) چيست؟

قطعا حنجره به عنوان يك عضو كوچك بدن نقش مهمي در گفتار، تنفس و عمل بلع غذا دارد؛ حالا فكر كنيد كه اين ناحيه كوچك را تومور هاي سرطاني احاطه كنند؛ اولين اتفاقي كه ممكن است بيفتد، افت صدا توسط تار هاي صوتي شما است؛ حتي تصور كردنش هم ترسناك است!

سرطان حنجره (كارسينوماي حنجره) يكي از انواع سرطان هاي سر و گردن است؛ هر سال بيش از ۱۲۰۰۰ مورد جديد سرطان حنجره در آمريكا تشخيص داده مي‌شود كه البته اين نوع سرطان ها گريبان مردان را بيشتر از زنان مي‌گيرد.

اين تومور هاي كوچك و ناقلا را دست كم نگيريد! سرطان حنجره حدود 1 تا 3 درصد از كل تومور هاي جديد تشخيص داده شده در بدن و حدود ۲۰ درصد از كل سرطان هاي سر و گردن را تشكيل مي‌دهد كه البته افزايش آن با مصرف الكل و سيگار ارتباط مستقيم دارد.

علائم سرطان حنجره ( گلو ) 

قطعا اين سرطان هم مثل ساير سرطان ها علائم خاص خودش را دارد؛ البته نبايد نشانه هاي اين علائم را با سرماخوردگي ساده، گلو درد يا حتي مشكلات تيروئيد، ندول و گره هاي آن اشتباه بگيريد؛ ممكن است بسياري از اين علائم با نشانه هاي بيماري هاي ديگر ( سرطان تيروئيد) يكسان باشند؛ همه چيز با يك آزمايش و چكاپ ساده مشخص مي‌شود؛ به هر حال اين علائم را جدي بگيريد:

سرطان گلو ( حنجره )

از كجا بفهميم سرطان گلو داريم؟

دقيقا از اين اينجا و اين علائم؛ بهتر است با علائم جدي سرطان حنجره ( گلو ) بيشتر آشنا شويد:

 • احساس تغيير در صدا
 • مشكلات بلع
 • ورم و گرفتگي گلو
 • سرفه هاي طولاني
 • گوش درد و گلودرد مزمن
 • ناتواني در تنفس و خس خس كردن سينه
 • كاهش وزن و لاغري غير طبيعي

البته در كنار اين علائم جدي و اصلي بروز اين نشانه ها را هم جدي بگيريد: تب، خستگي و بي حالي، تغييرات پوستي ( قرمز شدن پوست، تيره شدن پوست و خارش)، درد در ناحيه سينه، بوي بد دهان، تغيير اندازه غده هاي لنفاوي و بزرگ تر شدن آن ها و توليد خلط به طور دائم.

سرطان گلو ( حنجره )

انواع سرطان گلو يا حنجره 

اين سرطان و تومور هاي مربوط به آن هم به بخش هاي مختلفي تقسيم مي‌شوند: اما دو نوع اصلي سرطان گلو يا حنجره وجود دارد كه بهتر است آن ها را بشناسيد و جدي بگيريد:

كارسينوم سلول سنگفرشي

اين نوع از سرطان گلو يا حنجره، سلول‌ هاي مسطح ديواره‌ داخلي گلو را درگير مي‌كند و در برخي از كشورها مانند آمريكا شيوع بيشتري دارد.

آدنوكارسينوم

آدنوكارسينوم هم يكي‌ ديگر از انواع سرطان گلو يا حنجره است كه به‌ ندرت رخ مي‌دهد و غدد لنفاوي را درگير مي‌كند.

سرطان گلو ( حنجره )

درمان سرطان گلو يا حنجره

علائم سرطان گلو يا حنجره را شناختيد؛ حالا نوبت راهكار هاي درماني آن است. درمان اين نوع سرطان هم مثل ديگر سرطان ها بستگي به اوضاع بدن شما و ميزان پيشروي تومور هاي خوش خيم يا بد خيم آن دارد كه البته تمام اين ها را يك پزشك متخصص مي‌تواند بهتر و دقيق تر تشخيص دهد؛ به طور كلي چند روش تشخيص و درمان براي اين نوع سرطان وجود دارد:

 • پيشگيري و درمان با دارو
 • بيوپسي يا نمونه‌برداري
 • جراحي براي برداشتن تومور ها
 • پرتو درماني

بهتر است بدانيد كه اگر جراحي يا بيوپسي براي تشخيص وضعيت‌ بيمار انجام شود، متخصصان بي‌هوشي در حين عمل و بعد از آن در كنارتان خواهند بود. همانطور كه گفته شد، گزينه‌هايي كه براي درمان در اختيار داريد، شامل جراحي، پرتو درماني و شيمي‌درماني هستند اما روش درماني كه پزشك انتخاب مي‌كند، بستگي به سطح پيشروي و نوع سرطان دارد.

سرطان گلو ( حنجره )

تغيير در سبك زندگي، مي‌تواند داروي ضد سرطان باشد؟

قطعا تغذيه و ورزش مي‌توانند در مهار كردن انواع سرطان بسيار مؤثر باشند؛ تا به حال به اين موضوع فكر كرده‌ايد كه دقيقا چه اتفاقي مي‌افتد كه سرطان گلو يا حنجره مي‌گيريد؟ حتي رعايت نكردن بهداشت دهان و دندان كه در ظاهر يك موضوع بسيار ساده است، مي‌تواند در تشديد اين نوع از سرطان هاي مربوط به دهان، گلو و حنجره مؤثر باشد؛ بياييد با هم اين تغييرات را بررسي كنيم:

نظر شما درباره اين نوع از سرطان چيست؟ آيا سبك زندگي، ورزش و تغذيه شما به گونه طراحي و برنامه‌ريزي شده است كه از انواع سرطان ها و حتي بيماري هاي مختلف جلوگيري كند؟ اصلا شما چقدر به سلامتي خودتان اهميت مي‌دهيد؟ بگذاريد كلام و پيام آخرمان را اين طور بگوييم كه حتي اگر شما يك بيمار مبتلا به سرطان باشيد؛ دنيا به آخر نرسيده است؛ پس براي سلامتي و زندگي خودتان بيشتر از قبل تلاش كنيد.


برچسب: بيماري، تغذيه ، سلامتي ، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۱:۰۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

بوتاكس مو ؛ معجزه زيبايي به سبك مدرن!


مو هاي شما هم پير و مريض مي‌شوند؟ شايد وقت آن رسيده است كه به زيبايي خود بيشتر اهميت دهيد؛ درباره بوتاكس مو چه مي‌دانيد؟ با ما همراه باشيد.

بوتاكس مو

بوتاكس هميشه طرفداران خاص خودش را دارد؛ قطعا براي شما هم پيش آمده است كه از لك و پيس وچين و چروك پوست صورت خود خسته شده باشيد و بخواهيد راه هاي زيبايي ديگري از جمله بوتاكس را امتحان كنيد؛ اما تمام زيبايي ها فقط به پوست صورت شما ختم نمي‌شوند؛ قطعا زيبايي موي سر شما هم به اندازه پوست صورت مهم است؛ چرا بوتاكس مو را امتحان نمي‌كنيد؟

درباره اين روش زيبايي كه مي‌تواند موخوره و وز موي شما را برطرف كند، چه مي‌دانيد؟ مجله دلتا به فكر زيبا تر شدن شما است؛ با ما همراه باشيد.

بوتاكس مو

بوتاكس مو چيست؟

بوتاكس مو يكي از راه هاي درماني جديد است كه بيماري هاي مو را برطرف مي‌كند. قطعا براي شما هم پيش آمده است كه در اثر رنگ كردن بيش از حد مو با كرك و وز آن مواجه شده باشيد؛ گره هايي كه براي باز شدن آنها بايد ساعت ها وقت بگذاريد و در آخر هم وقتي به شانه مو نگاه مي‌كنيد، دسته زيادي از مو هاي عزيز و زيباي‌تان را از دست داده‌ايد؛ چاره اين وضعيت چيست؟

درواقع، بوتاكس مو يك درمان جديد است كه به حذف وز مو كمك مي‌كند. درمان ضد پيري مو يك درمان شيميايي نيست بلكه يك درمان نرم كنندگي عميقي است كه به بازسازي موي آسيب‌ديده شما كمك مي‌كند.

در اين روش، با استفاده از مواد اوليه اي مثل پروتئين ها، آمينو اسيدها، ويتامين ها و ليپيدها موي شما بازسازي مي‌شود؛ اين روش هر گونه شكاف در الياف مو را پر مي‌كند و آن را ابريشمي، براق و زيباتر جلوه مي‎دهد. درباره مواد به كار گرفته شده در بوتاكس مو چه مي‌دانيد؟ روغن خاويار، بونت- ال پپتيد، ويتامين B 5 ، ويتامين E و … از اين دسته هستند.

بوتاكس مو

بوتاكس براي چه موهايي مناسب است؟

همانطور كه گفتيم اگر بر اثر مواد شيميايي يا رنگ كردن مكرر، مو هاي شما نازك شده است يا حتي بيماري خاصي مثل تيروئيد يا سرطان روي رشد آن ها تأثير منفي گذاشته است؛ نگران نباشيد اين مجله راهكار مناسبي براي شما دارد.

بنابراين، اگر مشكلاتي از قبيل موخوره، موي كم پشت و كدر يا آسيب‌ديده و نازك و حتي وز داريد، بوتاكس مو را امتحان كنيد. البته در كنار اين روش مي‌توانيد از روغن هاي گياهي مثل نارگيل، كرچك و … هم استفاده كنيد.

بوتاكس مو

روش هاي تزريق بوتاكس مو

در روش اول، بوتاكس به موي شما تزريق نمي‌شود! در عوض، يك عامل نرم‌كننده است كه مستقيم به رشته يا ريشه مو اعمال مي‌شود. درواقع اين روش يك درمان موضعي براي پر كردن موهاي كم حجم است. شما مي‌توانيد به سالن آرايشگاه برويد تا اين كار را براي زيباتر شدن موي شما انجام دهند يا اينكه از محصولات آرايشي- بهداشتي بوتاكس استفاده كنيد.

روش دوم، شامل تزريق بوتاكس به پوست سر است. اين روش استفاده از محصول بوتاكس (FDA) است؛ به اين معني كه اداره غذا و داروي آمريكا (FDA) انجام اين روش را هنوز به طور قطع تأييد نكرده است؛ اين روش به دليل وجود سم بوتولونيوم ممكن است عوارض خطرناكي براي پوست سر و حتي مو ها ( فلج عضلاني) داشته باشد.

روش “بوتاكس” اصلاحي براي موخوره ،وز مو، مو هاي آسيب‌ديده يا موهاي كم حجم است. اين روش با پوشش فيبر مو با يك پركننده پروتئيني مانند كراتين حالت داده مي‌شود، بوتاكس در هر تار مو، قسمت هاي نازك يا شكسته را پر مي‌كند؛ در نتيجه باعث مي‌شود كه آن ها براق و پر حجم به نظر برسند. در اين روش از برخي محصولات و تركيبات مغذي مثل روغن خاويار، ويتامين ها، پپتيد و مجموع كلاژن استفاده مي‌كنند.

فوايد بوتاكس مو

بوتاكس مو از تركيبات اسيدي استفاده مي‌كند كه بسيار ايمن هستند؛ يعني از مواد شيميايي كراتين در اين روش خبري نيست! علاوه بر اين پارابن يا فرمالدئيد در اين روش وجود ندارد. درواقع، اين كار نمي‌تواند به موها آسيب برساند، اين درمان در مقابل شوره سر، پسوريازيس و ديگر مشكلات پوستي يك محافظ بسيار ايمن است و ريزش موي شما را هم كم يا متوقف مي‌كند.

بوتاكس مو

تفاوت بين بوتاكس مو و كراتينه

غذاي مو هاي شما اينجا است؛ كراتينه يا بوتاكس؟ شما كدام منو را انتخاب مي‌كنيد؛ البته براي خوراك موهاي‌تان. بسياري از كراتينه ها مواد شيميايي (فرمالدييد) دارند كه مي‌توانند بوي ناخوشايندي توليد كنند و گاهي هم موجب خارش براي كساني كه پوست حساسي دارند، شوند؛ در مقابل و همانطور كه گفتيم، بوتاكس مو يك درمان شيميايي نيست؛ بنابراين، آلرژي و حساسيت پوستي شما كمتر مي‌شود.

يك مزيت ديگر بوتاكس مو اين است كه اين روش زيبايي براي انواع مو مناسب است؛ با اين حال، اگر شما موهاي خشك، مجعد و كدر داريد، اين روش درماني براي شما بسيار مناسب تر است.

بوتاكس مو چقدر ماندگاري دارد؟ 

به طور معمول، اثر اين روش زيبايي مو بين 2-4 ماه طول مي‌كشد ؛ همانند درمان هاي كراتيني، توصيه مي‌شود كه از يك شامپو ملايم يا بدون سولفات براي كمك به حفظ رطوبت مو و تقويت آن استفاده شود.

قيمت و هزينه بوتاكس مو چقدر است؟

تزريق بوتاكس (بوتاكس) مي‌تواند براي شما هزينه هاي متفاوتي داشته باشد؛ شايد اولين سؤال ذهن شما اين باشد كه اين درمان زيبايي بسيار لاكچري و گران قيمت است؛ پس بهتر است به همان شامپو هاي خانگي اكتفا كنيد؛ دست نگه داريد!

درست است كه انجام بوتاكس مو در آرايشگاه ممكن است هزينه هنگفتي داشته باشد اما انجام اين روش درماني در منزل يا استفاده از محصولات مشابه بوتاكس كه همان تركيبات مغذي را دارند، مي‌تواند تا حد زيادي هم به زيبايي شما كمك كند و هم از نظر اقتصادي براي شما مقرون به صرفه باشد؛ پس نگران زيبايي خود نباشيد.

بوتاكس مو

مضرات بوتاكس مو

پوست سر شما هم به طور قطع حساس است، درست است كه اين روش ايمن است اما چنانچه تركيبات بوتاكس مو با پوست سر شما در تماس قرار بگيرد، ممكن است باعث خارش يا واكنش هاي آلرژيك شود؛ پس بايد بيشتر مراقب باشيد.

البته متخصصان زيبايي پوست و مو استفاده از اين روش را بيش از سه تا چهار بار در سال توصيه نمي‌كنند؛ در غير اين صورت منتظر شكنندگي مو و نازك شدن آن باشيد.

خانم هاي باردار دست نگه داريد! 

قطعا زيبايي حق مسلم تمام خانم ها حتي خانم هاي حامله است؛ همانطور كه گفتيم بوتاكس مو يك روش بي‌خطر براي درمان مو هاي آسيب‌ديده است اما خانم هاي باردار نبايد از اين روش استفاده كنند؛ چون ممكن است اين روش مثل انواع رنگ هاي شيميايي براي جنين خطرساز باشد.

تصميم شما چيست؟ اصلا غذاي مو هاي شما چيست؟ شامپو هاي گياهي، كراتينه يا بوتاكس؟ اگر قصد انجام هر نوع بوتاكس يا حتي عمل هاي زيبايي و كاشت مو را داريد، درباره فوايد و مضرات آن حتما مطالعه كنيد تا بهترين گزينه درماني را براي خودتان انتخاب كنيد؛ بهتر است ابتدا به سلامتي خود اهميت دهيد و بعد به زيبايي بيشتر؛ انتخاب با شما است.


برچسب: پوست و مو، زيبايي، سلامتي، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۴۲:۴۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

خوردن انار ممنوع!


خوردن انار هميشه هم مفيد نيست! چه كساني نبايد اين ميوه ترش و شيرين يلدايي را مصرف كنند؟ درباره مضرات انار چه مي‌دانيد؟ با مجله دلتا همراه باشيد.

مضرات-انار

خوردن انار ممنوع! بله درست شنيديد؛ اين ميوه خواص زيادي دارد اما نه براي همه افراد؛ از مضرات انار چه مي‌دانيد؟ اين ميوه بهشتي و خوش رنگ و لعاب يا بهتر است بگوييم كه يار صميمي شب هاي زمستان و يلدا هم مي‌تواند در كنار تمام خواصش، مضراتي هم داشته باشد؛ درست است كه گوشت، پوست و حتي روغن هسته اين ميوه پر از خاصيت است؛ بهتر است با مضرات اين ميوه خون ساز و بهشتي هم آشنا شويم؛ با مجله دلتا همراه باشيد.

انار

طبع ميوه انار

طبع اين ميوه سرد و خشك است و هر چه ترش تر باشد، مزاج سرد و خشكي آن هم بيشتر است. انار شيرين مزاجي سرد و معتدل دارد و بهترين زمان براي مصرف آن صبح و قبل از صبحانه است؛ شايد بهتر باشد كه اين گونه بگوييم، يك ليوان آب انار طبيعي را در وعده صبحانه و شروع روز فراموش نكنيد؛ بگذاريد تا مصرف اين ميوه يا آبميوه شما را تا آخر يك روز كاري و خسته‌كننده، گرم و پر انرژي نگه دارد.

خواص انار 

انار پر از مواد مغذي مورد نياز براي سلامت بدن است. آنتي اكسيدان هاي مختلف در آن از قلب محافظت مي‌كند؛ انار يك ميوه ضد سرطان است كه غني از ويتامين  c‌ و آنتي اكسيدان است. اگر التهاب، كم خوني و مشكلات پوستي مثل جوش و آكنه داريد، از اين ميوه استفاده كنيد.

انار

مضرات انار ترش و شيرين 

همانطور كه گفتيم اين ميوه در كنار تمام خاصيت هايش ممكن است براي بعضي افراد كه بيماري خاصي دارند، مضر باشد؛ اصلا درباره مضرات انار چه مي‌دانيد؟ با ما همراه باشيد.

تأثير آنزيم‌ هاي انار روي كبد

آنزيم‌ هاي موجود در اين ميوه مي‌توانند جلوي عملكرد برخي از آنزيم ‌هاي كبدي را بگيرند؛ اگر براي اختلالات كبدي، داروي خاصي مصرف مي‌كنيد، قبل از خوردن انار يا آب آن حتما با پزشك مشورت كنيد.

ميوه ضد ديابت

اين ميوه براي جلوگيري از بيماري ديابت مفيد است اما براي مبتلايان به ديابت يك ميوه، غذا يا ميان‌وعده ممنوعه است؛ زيرا قند بالايي دارد.

انار

ميوه پر كالري براي افراد چاق

اگر رژيم غذايي داريد و مراقب مصرف كالري خود هستيد، از خوردن اين ميوه پرهيز كنيد. اين ميوه كالري غذايي را كه مي‌خوريد، بالا مي‌برد و مي‌تواند باعث افزايش وزن و چاقي مفرط شود؛ البته خوردن آن در كنار ادويه لاغري مثل گلپر و انتخاب ساعت مناسب براي مصرف آن هم مي‌تواند به تنظيم مقدار كالري انار كمك كند.

اختلال در سيستم گوارش

مصرف بيش از اندازه اين ميوه باعث اختلال در سيستم بدن مي‌شود. بگذاريد اينطور بگوييم كه اگر زياد انار بخوريد، دستگاه گوارش شما تحريك مي‌شود و اين مسئله باعث بروز اختلالات ديگري مثل تهوع، استفراغ، درد شكمي و اسهال خواهد شد.

آلرژي و حساسيت

انار مي‌تواند باعث حساسيت هم بشود؛ نشانه هاي آلرژي به اين ميوه، بلع دردناك، كهير، ورم صورت، سختي در تنفس، درد و تورم دهان هستند؛ شما هم اين نشانه ها را داريد اما همچنان انار مي‌خوريد؟

فشار خون پايين

خوردن آب انار ممكن است فشار خون را پايين بياورد. مصرف اين آبميوه مي‌تواند احتمال افت فشار خون را در افرادي كه از فشار خون پايين رنج مي‌برند، افزايش دهد؛ اگر مشكل فشار خون پايين داريد؛ در مصرف اين آبميوه زياده‌روي نكنيد.

افرادي كه جراحي انجام داده اند

به خاطر داشته باشيد كه دو هفته قبل از عمل جراحي، نوشيدن انار را متوقف كنيد؛ اين ميوه قبل و بعد از عمل جراحي مي‌تواند به طور مستقيم بر فشار خون اثر بگذارد.

انار

چه كساني نبايد انار بخورند؟ 

چه كساني نبايد انار بخورند؟ قطعا هميشه يكي از گزينه هاي خطرناك خانم هاي حامله هستند اما اين بار ممنوعيت فقط مخصوص خانم هاي باردار نيست! مي‌دانيم براي شما هم جالب شده است كه بدانيد اين ميوه بهشتي و پر خاصيت براي چه كساني مضر است؟ پس با ما همچنان همراه باشيد.

مصرف انار در بارداري

حتما شما هم اين مطلب را شنيده‌ايد كه به خانم هاي باردار انار مي‌دهند تا جنين آن ها زيبا تر شود. از اين داستان قديمي كه بگذريم، دقيقا مي‌رسيم به نكته پزشكي آن كه مي‌گويد انار براي جلوگيري از ويار حاملگي و آسيبب مغزي جنين بسيار مفيد است اما متأسفانه مصرف بيش از حد اين ميوه مي‌تواند منجر به سقط جنين شود.

بيماران مبتلا به زخم معده

اگر مشكلات مربوط به معده از جمله زخم معده داريد، انار ترش نخوريد؛ زيرا مصرف اين ميوه باعث تشديد زخم معده شما مي‌شود.

افراد سرد مزاج

اگر سرد مزاج هستيد، انار نخوريد؛ چون اين ميوه معده را سست مي‌كند و باعث نفخ مي‌شود. اگر با اين مشكل رو‎به‎رو هستيد و همچنان به خوردن انار علاقه داريد، گلپر، نبات با زنجبيل را در كنار اين ميوه يا پس از خوردن آن فراموش نكنيد.

اگر گرفتار يبوست هستيد

افرادي كه هميشه دچار يبوست هستند ( به خصوص سالمندان) بايد از خوردن انار و رب انار پرهيز كنند؛ مصرف انار همراه با هسته هاي آن يبوست را تشديد مي‌كند، البته اين افراد اگر خوردن انار را دوست دارند، بهتر است اين ميوه را با پرده هاي سفيد داخل آن مصرف كنند؛ چون اين پرده ها حاوي فيبر فراوان هستند.

مرداني كه تعادل هورموني ندارند

مصرف بيش از حد انار در مرداني كه دچار اختلال جنسي يا عدم تعادل هورموني هستند، باعث كاهش نيروي جنسي مي‌شود و هورمون هاي آقايان را به هم مي‌ريزد.

انار

ميوه انار چاق كننده است؟

مصرف انار، عصاره، آبميوه و فراورده هاي مربوط به آن به علت كالري فراواني كه دارد، باعث چاقي و افزايش وزن مي‌شود؛ پس اگر رژيم ميوه داريد يا اضافه وزن مفرط يا حتي بيماري خاص، نحوه مصرف انار را از پزشك متخصص تغذيه خود بپرسيد.

انار ؛ سيگار دوم براي مبتلايان به آسم

شايد در اين روز هاي آلوده در كنار آب پرتقال يا شير دل‌تان بخواهد كه يك ليوان آب انار تازه و خوشمزه بخوريد، اين يك گزينه عالي براي شروع يك روز پاييزي يا زمستاني پر هيجان است البته اگر مبتلا به بيماري خاص مثل آسم يا ناراحتي ريه نباشيد؛ چون مصرف زياد اين ميوه هم مثل سيگار براي شش ها مضر است.

خوب حالا كه هم خواص و هم مضرات اين ميوه بهشتي را مي‌دانيد، حاضر هستيد دوباره اين ريسك را بپذيريد و در رژيم ميوه خودتان انار را بگنجانيد؛ اگر بيماري يا مشكل گوارشي خاصي داريد، حتما قبل از مصرف اين ميوه سرخ، درخشان و وسوسه‌انگيز با پزشك متخصص مشورت كنيد.


برچسب: بيماري، تغذيه، سلامتي، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۹:۲۰ توسط:مجله دلتا موضوع: