مجله دلتا مجله دلتا .

مجله دلتا

كافور ؛ گياه بهشتي


گياه مرگ و زندگي، گياه بهشتي، گياه زيبايي؛ كدام گياه مي‌تواند اينقدر محبوب باشد؟ بوي كافور شما را ياد چه مي‌اندازد؟ مرگ يا زندگي؟ مثل هميشه با مجله دلتا همراه باشيد.

كافور

كافور فقط گياه مخصوص مرده ها نيست! كافور گياه مرگ و زندگي است؛ يك گياه مفيد كه براي درمان سرماخوردگي، عفونت هاي پوستي، سرفه و گلودرد با آب پرتقال، گريپ فروت، ليمو، آويشن و ساير سبزيجات و گياهان دارويي در طب سنتي برابري مي‌كند؛ از اين گياه و روغن آن مي‌توانيد در انواع غذا ها و همچنين استعمال خارجي در محل درد استفاده كنيد؛ مطمأن باشيد مشكلي پيش نخواهد آمد؛ با مجله دلتا همراه باشيد.

كافور-چيست

كافور چيست؟

كافور دارويي سفيد رنگ با طبعي سرد و خشك است كه از درختي به همين نام گرفته شده است؛ درختي تا ارتفاع 50 متر كه در ويتنام، چين و ژاپن پرورش مي‌يابد.

اين ماده گاهي در شكاف درخت و به شكل بلور وجود دارد كه با دستگاه مخصوص تقطير از بلور هاي در آب ريخته‌شده، كافور خالص به دست مي‌آيد. اين ماده يا گياه سنتي، اثر ضد عفوني‌كننده با بوي قوي دارد و به صورت پودر، قرص كافور يا محلول‌ هاي روغني در مصارف پزشكي و خانگي به كار برده مي‌شود.

قرص كافور

كافور خوراكي يا كافور همه كاره؟

شايد درباره استفاده از اين گياه در مصارف خانگي و آشپزي چيز هايي شنيده باشيد؛ اما اين تمام قصه كافور پاك و سفيد نيست.

 • از اين ماده به صورت استعمال موضعي، استنشاق كردن و به شكل مايع يا نيمه جامد در طب سنتي استفاده مي‌شود.
 • در قرن 18، از آن براي درمان هيجان‌زدگي استفاده مي‌شد و امروزه، به عنوان نرم‌كننده نيترات سلولز، دافع حشرات، ماده موميايي و همچنين در آتش‌بازي و داروسازي استفاده مي‌شود.
 • در زنجيره غذايي مردم آسيا به عنوان چاشني شيريني كاربرد دارد.
 • در باور مردم عاميانه، مار و ساير خزندگان از بوي اين گياه مي‌ترسند.
 • در فرهنگ ما، براي خوشبو كردن جنازه و از بين بردن بوي بد احتمالي آن هم به مرده كافور زده مي‌شود.

خواص-و-مضرات-كافور

خواص كافور

از فوايد كافور چه مي‌دانيد؟ احتمالا درباره فوايد كافور فقط در مصارف غذايي يا هنگام مرگ و در كفن مرده ها شنيده باشيد اما اين قصه سلامتي، رشته درازي دارد؛ همين كه اين شاه گياه بهشتي در طب سنتي توانسته است ميان مرگ و زندگي پل بزند؛ يعني شاهكار!

كاهش يا افزايش ميل جنسي؟

در طب سنتي، يكي از اثرات اين گياه كاهش ميل جنسي است؛ ابن سينا معتقد است كه “اگر اين ماده را با سندل و گلاب مخلوط كنند و ببويند، ميل جنسي را كم مي‌كند و اگر آن را بنوشند، اثر آن بيشتر مي‌شود؛ تحقيقات جديد دانشمندان نشان مي‌دهد كه اين ماده اثرات ضد و نقيضي دارد؛ يعني همانطور كه در كاهش توليد اسپرم آقايان مؤثر است، مي‌تواند قدرت جنسي را هم افزايش دهد.

زيبايي پوست و مو

خواص ضد التهابي اين گياه مي‌تواند يك درمان ايده‌ئال براي مشكلات پوستي مثل لك، كك و مك، آكنه، جوش، خارش پوست و بثورات زائد باشد؛ با مصرف اين گياه براي هميشه با شپش و شوره سر خداحافظي كنيد؛ بهتر است بگوييم كه اين ماده واقعا گياه زندگي است؛ چون پوست و موي شما را دوباره زنده مي‌كند.

درمان سرماخوردگي

اين ماده در آروماتراپي ( رايحه درماني) هم استفاده مي‌شود. استنشاق آن براي درمان سرفه، سرماخوردگي و بسياري از مشكلات تنفسي ديگر مانند گرفتگي بيني مؤثر است و بوييدن آن جريان تنفسي را باز مي‌كند و معمولا براي درمان سرفه‌ هاي شديد و برونشيت استفاده مي‌شود.

زيبايي-پوست-و-مو-با-كافور

خواص ديگر

 • اين ماده خوراكي، گردش خون را بهتر مي‌كند و براي سلامت قلب بسيار مفيد است.
 • تسكين درد و بهبود سريع زخم ها با اين گياه امكان‌پذير است. همچنين اين گياه باعث آرامش روح و روان مي‌شود.
 • اگر التهاب مفاصل يا بيماري هاي مرتبط با آن مثل نقرس داريد، از اين گياه به صورت استعمال خارجي استفاده كنيد.
 • اين گياه اسهال و استفراغ را به خصوص در كودكان بند مي‌آورد؛ البته بهتر است قبل از مصرف با پزشك متخصص مشورت كنيد.
 • همه چيز با كافور قابل حل است؛ از درمان زگيل، بواسير و زخم‌‌هاي عفوني تا درمان قارچ ناخن و دست و پا و عفونت واژن خانم ها.

كافور

مضرات كافور

 • كافور از طريق تنفس بخار آن، جذب از راه پوست، خوردن، تماس با پوست يا چشم وارد بدن مي‌شود و مي‌تواند روي سيستم گوارشي و سيستم عصبي و مركزي بدن اثرات نامطلوبي بگذارد و باعث مسموميت سلول‌هاي كبدي شود.
 • خوردن اين گياه باعث احساس سرما و لرزيدن بدن، تاري چشم و آنوريا ( قطع دفع ادرار) مي‌شود.
 • استفاده از آن در دوران بارداري و به خصوص براي نوزادان ممنوع است.
 • اين گياه جايگزين مناسب مواد مخدر از جمله حشيش است؛ زيرا مصرف ۶ تا ۱۰ گرم از آن منجر به بروز نوعي مسموميت همراه با سرخوشي مي‌شود؛ شايد يكي از دلايلي كه گياه مرگ و زندگي نام گرفته است، همين باشد.

از اين به بعد، اين ماده سفيد و پاك و اين گياه بهشتي را دست كم نگيريد.


برچسب: بيماري، تغذيه، سلامتي، طب سنتي،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۲۸:۲۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :