مجله دلتا مجله دلتا .

مجله دلتا

تربچه ؛ قرمز پرخاصيت


كمي آن طرف تر از تره، گشنيز و شاهي نشسته است، قرمز پر خاصيتي كه زينت بخش سفره هاي ايراني است؛ تربچه را مي‌گوييم با خواص بي‌نظيرش؛ مجله سلامتي دلتا را ورق بزنيد.

خواص-تربچه

تربچه يكي از سبزيجات پر خاصيت است كه سلامتي بدن را تضمين مي‌كند. خواص تربچه چيست؟ آب تربچه مي‌تواند در كاهش وزن و لاغري بسيار تأثيرگذار باشد. شايد باورتان نشود اما همين سبزي گرد و كوچك مثل نعناع غذاي شما را هضم مي‌كند و براي دوران بارداري خانم‌ها هم بسيار مفيد است.

 خواص تربچه فقط به همين موارد ختم نمي‌شود، امروز ناهار چه داريد؟ شايد جاي سبزي خوردن با انواع مختلف آن مثل ريحان، تره، جعفري، نعناع، مرزه، ترخون، شاهي، گشنيز و از همه مهم‌تر تربچه پرخاصيت در سفره ايراني و گرم و صميمي شما خالي باشد؛ بهتر است همين حالا چاشني ناهارتان را تغيير دهيد البته ورق زدن صفحه سلامتي مجله دلتا را فراموش نكنيد.

خاصيت تربچه

طبع و برگ تربچه قرمز 

تربچه و برگ‌هاي آن از خانواده شب بو و ريشه‌هاي خوراكي سبزي است. طبع تربچه گرم و خشك است و در زمان‌هاي قديم و طب سنتي براي درمان بسياري از بيماري‌ها از آن استفاده شده است.

 انواع ترب ( ترب سفيد، ترب سياه و قرمز ) 

تربچه در انواع مختلفي مثل ترب سفيد، ترب سياه و قرمز موجود است كه منبع غني از ويتامين‌هاي مختلف مثل پتاسيم، ويتامين C، فولات، فيبر، منگنز، مس، منيزيم، كلسيم، ويتامين B6، ريبوفلاوين و سديم به حساب مي‌آيد؛ اين بار كه سر سفره يا در مهماني سبزي خوردن را ديديد ، بدون معطلي و اول از همه تربچه را انتخاب كنيد، اين ماده غذايي ارزشمند در كشورهاي آسيايي طرفداران زيادي دارد.

تربچه

خواص تربچه در طب سنتي ( سبزي خوردن پرخاصيت ) 

با تربچه كوچك، گرد و پرخاصيت بيشتر آشنا شويد. اصلا سبزي خوردن بدون تربچه صفايي ندارد! همان‌طور كه گفتيم، شايد علت اصلي آن خاصيت هضم كنندگي تربچه باشد. درواقع يك سبد سبزي خوردن معطر و رنگارنگ در كنار تربچه‌هاي قرمز مي‌تواند اشتها برانگيز باشد، فرقي نمي‌كند كه شما چه غذايي تهيه كرده‌ايد، اهميت تربچه بيشتر از اين حرف‌ها است. از اين به بعد، در كنار زيتون، ماست، خيار شور و ترشي‌هاي خانگي، سبزي خوردن همراه با تربچه را فراموش نكنيد.

  • خواص تربچه قرمز براي لاغري

خوردن غذا با برگ تربچه اشتهاي شما را تحريك مي‎كند اما به دليل فيبر كم باعث لاغري و كاهش وزن هم مي‌شود. البته ممكن است مصرف بيش از حد تربچه باعث شود تا مثل پياز اشك از چشمان شما جاري شود اما به امتحان كردن و گنجاندن در رژيم لاغري و در كنار سبزيجات ديگر مي‌ارزد.

تربچه مي‌تواند مشكل چربي‌هاي داخل سلولي را حل كند و سوخت و ساز بدن را افزايش دهد. تحقيقات دانشمندان دانماركي نشان داده است كه مصرف انواع ترب از گرسنگي زود هنگام بدن در طول روز جلوگيري مي‌كند. البته مصرف تربچه خالي مثل شلغم ممكن است كه معده شما را اذيت كند؛ شما مي‌توانيد از اين ماده غذايي ارزشمند در سالاد سبزيجات يا حتي كنار استيك استفاده كنيد؛ همين ماده غذايي گرد و كوچك مي‌تواند چربي‌هاي دور شكم و پهلوي شما را به سرعت آب كند.

پيشنهاد مطالعه: براي اطلاعات بيشتر درباره خواص سبزي خوردن مي‌توانيد به مقاله ” سبزي خوردن، فيبر و آنتي اكسيدان طبيعي ” مراجعه كنيد.

  • خاصيت ضد سرطاني ترب

تربچه يك سم زداي طبيعي براي بدن است، اين ماده غذايي سرشار از ويتامين C، اسيد فوليك و آنتوسيانين است كه به بهبود انواع سرطان به ويژه سرطان كولون، كليه، روده، معده و سرطان دهان كمك مي‌كند.

  • فوايد تربچه قرمز براي هضم غذا

همان‌طور كه گفتيم، تربچه در كنار ديگر سبزيجات تازه براي هضم غذا بسيار مفيد و مناسب است. اين ماده به دليل آب و فيبر زيادي كه دارد، بسيار كم كالري و كم چرب است كه علاوه بر خاصيت ملين كنندگي مي‌تواند با ميكروب‌هاي عفوني معده و روده هم مبارزه كند.

  • خواص برگ ترب قرمز براي درمان يبوست

 تربچه خاصيت ملين كنندگي دارد، اين ماده با آب و فيبر زيادش حركت روده را روان مي‌كند. شايد براي شما هم پيش آمده باشد كه هنگام پاك كردن سبزي برگ‌هاي تربچه را دور بريزيد، بهتر است اين كار را نكنيد؛ چون برگ تربچه به دليل فيبر فراوان مي‌تواند به درمان يبوست كمك كند.  اگر مشكل يبوست داريد، مي‌توانيد از آب تربچه هم استفاده كنيد.

  • خواص تخم ترب براي بواسير

تخم تربچه به همراه سكنجبين باعث پاك شدن معده از سموم مي‌شود. تخم تربچه اشتها آور است؛ اگر مشكل بواسير داريد، از اين ماده غذايي استفاده كنيد؛ تخم تربچه ضد يبوست و ضد بواسير است.

  • درمان سرماخوردگي با آب و برگ تربچه

برگ تربچه حاوي مواد غني مثل كلسيم، پتاسيم، مس، ويتامين ‌c ، اسيد فوليك و آنتوسيانين ( نوعي آنتي اكسيدان قوي ) است؛ مصرف روزي ۲ تا ۳ بار از آب تربچه به همراه يك قاشق مرباخوري عسل بيماري‌هايي مثل سرماخوردگي، سياه سرفه، گلودرد و ناراحتي ريه را رفع مي‌كند.

ترب سفيد

  • خواص تربچه براي زيبايي پوست و مو

آب تربچه رنگ چهره و صورت را باز مي‌كند. آنتي اكسيدان‌هاي طبيعي موجود در آن ضد آلرژي پوستي، خارش و كهير است. ويتامين c، فسفر، روي و ويتامين B كمپلكس موجود در اين گياه ضد جوش، آكنه و ضد خارش است و جاي نيش حشرات را بهبود مي‌بخشد. ضماد ترب با عسل براي از بين بردن آثار كبودي زير چشم، آثار ضربه و جاي زخم و كك و مك پوستي بسيار مفيد است. همچنين آب تربچه مي‌تواند پياز مو را تقويت و جريان خون را به سمت ريشه موها هدايت كند.

  • خواص تربچه براي كبد و كليه

همان‌طور كه گفتيم، تربچه خاصيت ضد عفوني كننده و سم زدايي دارد. تربچه گرفتگي كبد را رفع مي‌كند و آب تربچه براي دفع سنگ كليه بسيار مفيد است. تربچه حاوي آنزيم‌هايي شبيه به مايروسيناس و ديتاستاز است كه از كبد و كيسه صفرا در مقابل عفونت‌ها و زخم‌ها جلوگيري مي‌كند.

اين سبزي و ماده غذايي ارزشمند خاصيت ادرار آوري دارد و ميزان ادرار را افزايش مي‌دهد. آب تربچه براي درمان التهاب و سوزش ادرار گزينه مناسبي است. همچنين مصرف اين ماده از عفونت كليه، مثانه و بيماري‌هاي دستگاه ادراري هم جلوگيري مي‌كند.

  • خواص تربچه براي ديابت

همان‌طور كه مي‌دانيد، مصرف سبزيجات پر فيبر مثل مارچوبه، كلم، كرفس، خيار، كدو، گوجه فرنگي و شلغم قند خون را كاهش مي‌دهد. تربچه و ديابت دو دوست جدايي ناپذيرند؛ اين ماده غذايي مثل باميه به درمان ديابت كمك مي‌كند. اين سبزي سرشار از ليپوئيك اسيد ( نوعي آنتي اكسيدان ) است كه براي درمان ديابت گزينه مؤثري است؛ بهتر است كه همين حالا تربچه را هم به ليست سبزيجات خود اضافه كنيد.

  • خواص تربچه براي بارداري

خوردن تربچه در بارداري به رفع يرقان و زردي مادر و نوزاد كمك مي‌كند. همان‌طور كه گفتيم، تربچه يك ماده غذايي سم زدا است كه خون را تصفيه مي‌كند البته در ميان انواع مختلف ترب، مصرف ترب سياه براي درمان يرقان گزينه مناسب‌تري است. اين سبزي به پاكسازي بيليروبين از خون و افزايش اكسيژن كمك مي‌كند. همچنين مصرف سبزي خوردن و به خصوص تربچه شير مادر را زياد مي‌كند.

فوايد تربچه

 مضرات تربچه ( ترب ) 

در مصرف انواع مختلف ترب به خصوص تربچه قرمز دقت كنيد؛ چون ممكن است باعث گلودرد و دل پيچه شود و معده را اذيت كند.

نظر شما درباره تربچه‌هاي قرمز و كوچك كه سبد سبزي خوردن شما را رنگ و لعاب ديگري بخشيده‌اند، چيست؟ اگر تا به حال اين ماده غذايي را مصرف نمي‌كرديد يا برگ‌هاي آن را دور مي‌ريختيد، از اين به بعد و با توجه به اطلاعات دارويي و درماني كه به دست آورده‌ايد، ديگر اين كار را انجام ندهيد؛ سبزي خوردن تازه همراه با تربچه نوش جان!


برچسب: تغذيه، سلامتي، درمان، مجله دلتا،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۸:۳۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :