مجله دلتا مجله دلتا .

مجله دلتا

گلپر ادويه لاغري است؟!


درباره گلپر و خواص بي‌نظير آن چه مي‌دانيد؟ اصلا چرا انار را با گلپر مي‌خوريم؟ آيا گلپر يك ادويه لاغر‌كننده است؟ با مجله دلتا همراه باشيد.

چاي لاغري گلپر

اولين چيزي كه با شنيدن اسم گلپر به ذهن شما مي‌رسد، چيست؟ شايد يكي از بهترين نوستالژي هاي خاطره‌انگيز، خوردن انار با گلپر باشد؛ اما داستان خوشمزه طب سنتي با اين گياه هنوز ادامه دارد.

بهتر است بدانيد كه اين ادويه شما را لاغر مي‌كند؛ اصلا تا به حال دمنوش يا چاي انار و گلپر خورده‌ايد؟ اگر زيبايي و تناسب اندام بيشتري مي‌خواهيد، اين مطب را از دست ندهيد؛ با مجله دلتا و يك رژيم لاغري گياهي و متفاوت همراه باشيد.

انار و گلپر

خواص گلپر

گلپر گياهي گلدار است و شبيه به سكه سفيد رنگ است و دانه هاي بسيار معطري دارد و همراه با غذا به عنوان ادويه مصرف مي‌شود؛ اصولا ادويه ها قدرت چربي سوزي بالايي دارند و به لاغري كمك مي‌كنند؛ گلپر هم يكي از ادويه هاي لاغري است كه هم به هضم غذا كمك مي‌كند و هم شكم و پهلوي شما را به سرعت آب مي‌كند.

چه ادويه لاغري بهتر از گلپر براي يك رژيم غذايي خوشمزه و مفيد وجود دارد؟ اين گياه يا ادويه هم در كنار انار و هم در انواع غذا ها و كباب ها، سوپ يا سالاد خوردني است؛ البته رد پاي آن را مي‌توان در اسفند هاي خانگي هم براي ضد عفوني شدن محيط ديد.

صبر كنيد؟ واقعا فكر كرده‌ايد كه تمام خواص گلپر فقط به لاغري ختم مي‌شود؟ اين ادويه را دست كم نگيريد؛ گياه طبيعي ضد التهاب، ضد تشنج و ضد قارچ اينجا است.

گلپر خاصيت ضد سرطاني هم دارد؛ همانطور كه مي‌دانيد، راديكال هاي آزاد عامل اصلي بيماري هاي خطرناك مانند: ناراحتي قلبي، كبد، آلزايمر، سرطان و پاركينسون هستند. اين گياه مي‌تواند به عنوان يك خاموش ‎كننده براي راديكال هاي آزاد به كار رود.

خواص گلپر

انواع گلپر

اين گياه پر خاصيت دو نوع عمده دارد:

 1. نوع خوشبوي آن كه به آن گل پر و كولاپر مي‌گويند. اين نوع در همه كوهستان هاي ايران مخصوصا دامنه البرز و قسمت هاي شمالي شميران، گچسر، رودبار قصران، جاده شمشك و مغرب ايران به عمل مي‌آيد؛
 2. . نوع دوم كه انجدان بدبو است كه به آن گياه آنغوزه، گياه انگژد، گياه انگشت گنده و … مي‌گويند. اين نوع در جنوب شرقي ايران، استان فارس و كوه هاي خراسان به طور خودرو به عمل مي‌آيد كه درواقع يك گياه صادراتي است.

دمنوش لاغري

دمنوش لاغري انار و گلپر

تا به حال به اين مسئله فكر كرده‌ايد كه چرا انار را با گلپر مي‌خورند؟ قطعا اين موضوع فقط به خاطر تغيير ذائقه و طعم آن نيست! انار يك ميوه نفاخ است و مصرف آن با گياه معطري مانند گلپر كه طبع گرمي دارد، خاصيت ضد نفخ به اين ميوه مي‌دهد.

خوردن انار يا آب آن به تنهايي مشكل سوء هاضمه و سوزش معده ايجاد مي‌كند؛ به اين دليل در طب سنتي خوردنش با گلپر توصيه مي‌شود. شما مي‌توانيد بعد از خوردن غذا، از تركيب انار و گلپر به عنوان يك داروي طبيعي براي بهبود هضم غذا استفاده كنيد.

دمنوش انار و گلپر

دمنوش ها يكي از بهترين جايگزين ها براي لاغري و حتي جلوگيري از مصرف بيش از حد چاي هستند؛ داشتيم به اين موضوع فكر مي‌كرديم كه حتما خوردن دمنوش لاغري انار و گلپر بايد يك طعم تركيبي ترش و خاص داشته باشد؟ شما چه فكر مي‌كنيد؟ بياييد اين دمنوش را يك بار هم كه شده امتحان كنيم.

مواد لازم

 • 3 عدد انار متوسط دون‌شده
 • آب جوش يا آب انار ( به مقدار لازم)
 • گلپر، چوب دارچين و نبات ( به مقدار لازم)

طرز تهيه دمنوش انار و گلپر

ابتدا، انار دون‌شده را درون قوري ( چيني ) بريزيد و يك ليوان آب جوش به آن اضافه كنيد؛ سپس گلپر، نبات و چوب دارچين را هم در اين تركيب ريخته و روي حرارت غير مستقيم ( كتري يا وارمر ) قرار دهيد؛ بگذاريد اين دمنوش براي حداقل يك ساعت روي شعله غير مستقيم باشد تا كاملا رنگ بگيرد؛ دمنوش شما آماده است؛ نوش جان!

انار و گلپر را ناشتا بخوريم؟ 

مي‌پرسيد چرا؟ بايد بدانيد كه خوردن انار و گلپر به صورت ناشتا، معده را پاكسازي و خون را تصفيه مي‌كند، همچنين پوست را شاداب نگه مي‌دارد، اين تركيب جادويي با خواص آنتي اكسيداني فراوانش؛ دشمن سرطان، آلزايمر و  دفع‌كننده چربي و سموم بدن است.

البته حتما نبايد از تركيب انار و گلپر به صورت چاشني استفاده كنيد، چاي و دمنوش تركيبي اين دو ماده هم مي‌تواند همين خاصيت ها را داشته باشد؛ اگر طعم تركيبي اين دو ماده مغذي را در كنار هم دوست نداريد، مي‌توانيد از ادويه گلپر به صورت مجزا هم استفاده كنيد؛ چه نوشيدني گرم و پر ويتاميني بهتر از دمنوش يا چاي معطر گلپر.

گل پر

چاي گلپر بخوريد

اگر تركيب انار و گلپر را دوست نداريد، مي‌توانيد از چاي گلپر استفاده كنيد. براي لاغر شدن بايد جلوي اشتهاي كاذب شما گرفته شود؛ درواقع يكي از مهم‌ترين علت هاي اشتهاي كاذب، سرد بودن طبع معده است. مصرف گلپر به دليل طبع گرمي كه دارد، مي‌تواند اشتهاي كاذب شما را كنترل كند؛ چاي گلپر بخوريد؛ اين چاي در هضم غذا، آب كردن چربي هاي شكم، تقويت حافظه و درمان اشتهاي كاذب بسيار مؤثر است.

طرز تهيه چاي لاغري گلپر با عسل

چاي يا دمنوش گلپر فرقي نمي‌كند؛ چيزي كه اهميت دارد اين است كه شما از اين ادويه لاغري در رژيم غذايي خود استفاده كنيد.

مواد لازم

 • گلپر يك قاشق غذاخوري
 • آب يك ليوان
 • عسل به مقدار لازم

گلپر و آب را درون قوري بريزيد و روي حرارت ملايم شعله قرار دهيد تا به جوش آيد. اجازه دهيد كه اين تركيب 30 دقيقه روي حرارت غير مستقيم دم بكشد؛ سپس براي از بين رفتن تلخي آن مقداري عسل به معجون لاغري اضافه كنيد؛ اگر قصد لاغر شدن با دمنوش و چاي هاي گياهي را داريد، بايد حداقل دو هفته و روزي دو ليوان از اين دمنوش را ميل كنيد.

البته در مصرف چاي و دمنوش گلپر نبايد زياده‌روي كنيد؛ چون مصرف بيش از حد اين تركيب تپش قلب ايجاد مي‌كند و براي خانم هاي حامله هم خطر سقط جنين دارد.

گل پر

شربت گلپر هم شما را لاغر مي‌كند؟

ممكن است بگوييد كه شما استفاده از اين ادويه را در چاي و دمنوش هاي گياهي داغ دوست نداريد و اصولا خوردن چيز هاي سرد و خنك مثل شربت هاي گياهي را ترجيح مي‌دهيد؛ نگران نباشيد، رفيق شربت زعفران و سكنجبين خانگي اينجا است؛ گلپر را دست كم نگيريد؛ داغ و سردش فرقي نمي‌كند، اين ادويه به جمع مواد مغذي آشپزخانه اضافه شده است تا شما را لاغر، زيبا و خوش‌اندام تر كند.

 • بهتر است بدانيد كه اين شربت تأثير چشمگيري در چربي سوزي و به خصوص در ناحيه شكم و پهلو دارد؛ مصرف اين شربت با كنترل اشتها مي‎تواند منجر به كاهش وزن، لاغري و تناسب اندام شما شود.
 • شربت گلپر براي دستگاه گوارش هم بسيار مفيد است و خاصيت ضد نفخ و بادشكن دارد. همچنين براي رفع دل‌ درد، دل پيچه و مشكلات گوارشي و رفع يبوست بسيار مفيد است.

طرز تهيه شربت لاغري گلپر

شربت گلپر از تركيب گلپر، آويشن، نعناع، رازيانه و عسل تهيه مي‌شود. براي درست كردن اين شربت لاغري به 40 گرم گياه خشك گلپر، عرق آويشن (يك ليتر)، عرق نعناع (نيم ليتر)، عرق رازيانه (نيم ليتر) و عسل طبيعي (نيم كيلو) نياز داريد.

طرز تهيه 

 • ابتدا عرقيات نام‌برده يعني آويشن، نعناع و رازيانه را با هم تركيب مي‌كنيم.
 • گياه خشك گلپر را نيم‌كوب كرده و به مواد اضافه مي‌كنيم.
 • سپس اجازه دهيد تا گياه گلپر 3 تا 4 ساعت در اين معجون و تركيب لاغري بماند.
 • بعد از گذشت اين مدت، آن را به مدت 5 دقيقه و در حرارت ملايم بجوشانيد.
 • در مرحله آخر، وقتي دماي معجون لاغري به 50 درجه سانتي‌گراد رسيد، آن را صاف كرده و در آخر عسل را به آن اضافه كنيد؛ نوش جان!

گل پر

مضرات گلپر

 • خانم هاي باردار و خانم هايي كه در دوران شيردهي قرار دارند، نبايد از گلپر استفاده كنند.
 • مصرف اين ادويه براي كودكان زير دو سال ممنوع و مضر است.
 • افراد مبتلا به زخم معده، روده و ديابت نبايد از اين گياه استفاده كنند.

راستي، شما چقدر از اين ادويه خانگي معطر استفاده مي‌كنيد؟ شب يلدا نزديك است، شايد تركيب جادويي انار و گلپر به داد شكمو هاي پرخور برسد؛ تجربه هاي خوشمزه خود را با صفحه سلامتي ما در ميان بگذاريد؛ منتظر حضور گرم شما هستيم.


برچسب: بيماري، تغذيه، دمنوش، لاغري، سلامتي، طب سنتي،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۲:۳۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :