مجله دلتا مجله دلتا .

مجله دلتا

علائم گودي كمر چيست؟


حال ستون فقرات شما چطور است؟ با گودي كمر خود چه مي‌كنيد؟ آيا مي‌دانستيد كه اضافه وزن و چاقي باعث گودي كمر مي‌شود؟ با مجله دلتا همراه باشيد.

علائم گودي كمر

گودي كمر! يك انحناي باريك در مسير ستون فقرات شما است كه شايد خودتان هم از آن خبر نداشته باشيد. قطعا يك كمر باريك و لاغر بسيار زيباتر از يك كمر گود و فرو رفته است! چرا قوز مي‌كنيد؟ اصلا چرا درست نمي‌نشينيد؟ آيا مي‌دانستيد كه چاقي باعث مي‌شود تا كمر گود تري داشته باشيد؟ علائم گودي كمر چيست؟ درمان گودي كمر چگونه است؟ با مجله دلتا همراه باشيد.

علائم گودي كمر

گودي كمر چيست

گودي كمر همان قوس و فرو رفتگي ستون فقرات است كه در بيشتر مواقع باعث كمر درد مي‌شود و ممكن است در هر سني و براي هر فردي حتي كودكان ايجاد شود. اين مشكل به طور معمول، در ستون فقرات رخ مي‌دهد اما ممكن است كه مهره هاي گردن را هم درگير كند.

كدام بيماري ها باعث گودي كمر مي‌شوند؟ 

بسياري از بيماري ها مي‌توانند به صورت سلسله‌وار بر گودي كمر اثر بگذارند و انسجام ستون فقرات را به هم بزنند؛ برخي از اين علل و بيماري هاي شايع: كايفوز، چاقي و پوكي استخوان است.

التهاب ديسك

اين نوع التهاب معمولا بين مهره ها اتفاق مي‌افتد و ممكن است بسيار دردناك باشد و باعث كمر درد شود.

چاقي

قطعا اضافه وزن اول از همه به پا ها و ستون فقرات فشار مي‌آورد؛ چاقي ممكن است باعث خم شدن افراد به سمت عقب شود و اين وضعيت تعادل بدن را به هم مي‌زند.

پوكي استخوان

اين مسئله يك بيماري تراكم استخواني است كه ممكن است باعث شل شدن استخوان ها شود و در نتيجه انسجام ستون فقرات را به هم بزند؛ دقيقا همينجا است كه لبنيات و شير به داد ما مي‌رسد؛ بنابراين، يك رژيم غذايي سالم مي‌تواند علاوه بر تراكم استخوان ها از كمر درد و مشكلات ستون فقرات و بيماري هاي مربوط به آن هم جلوگيري كند.

علت گودي كمر

چرا كمر ما گود مي‌شود؟ تغذيه، ورزش و حتي طرز نشستن ما مي‌تواند به ستون فقرات و مهره هاي آن فشار بياورد و گودي كمر ايجاد كند؛ بياييد اين علت ها را با هم بررسي كنيم.

اسپونديلوليستيس

يك بيماري ستون فقرات است كه در آن يكي از مهره هاي كمر به سمت استخوان پايين كمر مي‌رود. اين بيماري به طور معمول با جراحي قابل درمان است.

آكوندروپلازي

يك بيماري استخواني است كه كوتوله ها را كوتوله تر كرده است كه قطعا يكي از علت هاي شايع گودي كمر است.

پوكي استخوان

اين بيماري استخواني نه تنها باعث گودي كمر مي‌شود بلكه تراكم استخوان ها را از بين مي‌برد و خطر شكستگي آن ها را بيشتر مي‌كند.

استئوساركوم

يك سرطان استخواني است كه در نزديكي زانو، بازو و شانه ايجاد مي‌شود؛ قطعا اين آسيب ديدگي استخواني مي‌تواند باعث فشار روي مهره ها و در نتيجه گودي كمر شود.

چاقي

بگذاريد از عامل آخر گودي كمر يعني چاقي بيشتر بگوييم كه البته اين عارضه با بيماري هاي ديگر مثل ديابت هم ارتباط دارد. قطعا اضافه وزن باعث مي‌شود كه به مهره ها و استخوان هاي بدن فشار بيشتري وارد شود. همچنين چاقي باعث ابتلا به انواع مختلف سرطان و بيماري هاي قلبي- عروقي مي‌شود.

انواع گودي كمر

اين بيماري كه ستون فقرات، مهره هاي گردن و … را درگير مي‌كند؛ مثل ديگر بيماري ها انواع مختلفي دارد:

گودي پايين كمر

اين نوع از گودي كمر در پايين ستون فقرات ايجاد مي‌شود و رايج ترين نوع آن است.

گودي مهره هاي گردني

همانطور كه گفتيم، اگر كمر شما و مهره هاي آن گود شده باشد، نه تنها استخوان ها و ستون فقرات بلكه مهره هاي گردن شما را هم تحت تأثير قرار مي‌دهد؛ اين يعني ممكن است مهره هاي گردن هم گود شوند.

درمان گودي كمر

علائم گودي كمر

درد ماهيچه‌اي از رايج ترين علائم گودي كمر است. درواقع، هنگامي كه مهره هاي ستون فقرات شما به طرز عجيب و غير عادي و به هر دليلي خم مي‌شوند، ماهيچه هاي آن به اين طرف و آن طرف كشيده مي‌شوند و انبساط و انقباض عضلاني ايجاد مي‌شود. اين مسئله گودي كمر را تشديد مي‌كند؛ علائم شايع اين بيماري چه هستند؟ بياييد با هم بررسي كنيم:

گودي كمر در چه كساني بيشتر اتفاق مي‌افتد؟

اين بيماري قطعا در زيبايي ستون فقرات شما تأثير‌ گذار است و البته فقط گريبان كارمندان پشت ميز نشين يا سالمندان را نمي‌گيرد. آيا مي‌دانستيد كه خانم هاي باردار و كودكان هم به اين بيماري مبتلا مي‌شوند؟

گودي كمر در كودكان

اين مسئله در كودكان بدون هيچ دليل خاص اتفاق مي‌افتد. معمولا اين بيماري در كودكان زماني ايجاد مي‌شود كه ماهيچه هاي دور باسن كودك ضعيف يا سفت مي‌شوند. البته اين مسئله در كودكان جاي نگراني ندارد؛ چون گودي كمر در آن ها با افزايش سن و ميزان رشد استخوان ها قابل اصلاح است.

گودي كمر در خانم هاي باردار

دوران حاملگي، اضافه وزن و سنگيني ناشي از آن يك دوره بسيار سخت براي خانم ها است كه در اين دوران بسياري از خانم ها از درد كمر رنج مي‌برند. مطالعات دانشمندان نشان مي‌دهد كه گودي كمر در خانم هاي حامله به دليل مركز ثقل ستون فقرات اتفاق مي‌افتد كه البته اين درد در ناحيه كمر، شكم و حتي باسن و پا ها به دليل تغيير جريان خون در بدن ايجاد مي‌شود.

درمان گودي كمر

اگر گودي كمر شما خفيف باشد، اصلا نياز به درمان پزشكي خاصي نداريد؛ پس همه چيز به وضعيت مهره ها و ستون فقرات شما بستگي دارد. البته راهكار هاي درماني مختلفي براي كنترل اين بيماري وجود دارد؛ از مصرف دارو گرفته تا ورزش كردن و انجام حركات اصلاحي.

 • كاهش درد و تورم با مصرف دارو هاي خاص
 • درمان فيزيكي عضلات
 • تقويت ماهيچه ها
 • كاهش وزن
 • در موارد شديد تر جراحي هاي خاص
 • تقويت تراكم استخوان ها با رژيم غذايي مناسب و مصرف ويتامين d
 • ورزش كردن و انجام حركات اصلاحي

گودي كمر

تمرين هاي ورزشي مناسب براي گودي كمر 

قطعا تغذيه مناسب در كنار ورزش كردن، دوست ستون فقرات شما است اما سؤال اينجا است كه چه حركات ورزشي مي‌تواند به اين مسئله كمك كنند؟

 • بالا انداختن شانه ها
 • كج كردن گردن
 • يوگا به خصوص اجراي حالت گربه و پل
 • بالا بردن پاها
 • انجام شيب لگن با توپ

شايد اولين كاري كه بعد از خواندن اين مطلب انجام مي‌دهيد، اين باشد كه كمر خود را راست نگه داريد يا اينكه با يك چكاپ ساده مطمأن شويد كه گودي كمر داريد يا خير! نگران نباشيد؛ پزشك سلامت يعني مجله دلتا هميشه و در همه جا با شما همراه است؛ سلامتي شما آرزوي هميشگي ما است.


برچسب: بيماري، تغذيه، سلامتي، مجله دلتا،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۵۶:۲۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :